Cumhuriyet Bilim Teknik

Ağustos 10, 2016

 • WhatsApp'tan iletilen mesaj sayısına sınırlama

  January 21, 2019 Facebook'a ait paylaşım sitesi, yanlış bilginin yayılmasını önlemek amacıyla bugünden itibaren bir mesajın beşten fazla kez paylaşılamayacağını duyurdu. WhatsApp, dünyadaki tüm kullanıcıları için geçerli olacak bu uygulamayı 6 ay önce Hindistan'a başlatmıştı.
 • Yalnızlığın ilacı bulundu mu?

  January 19, 2019 Önce sosyal bir sorun olarak görülüyordu ama artık bir halk sağlığı krizi.
 • Facebook’a tarihi ceza geliyor

  January 19, 2019 ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook'a çok büyük bir ceza kesmeye hazırlanıyor. Washington Post'un haberine göre Facebook yöneticileri ve FTC tarafı cezanın miktarını görüşmek için geçen günlerde bir araya geldiler. Cezanın kişisel verilerin ihlali konusunda tarihi bir ceza niteliğinde olabileceği ifade ediliyor.
 • Korku kültürü ile yaşıyoruz

  January 19, 2019 Geçmişte birleştirici etkisi olan korku tarihte ilk kez toplumları bölüyor, kutuplaştırıyor
 • Yarıyıl tatili ve dijital yaşam

  January 19, 2019 Yarıyıl tatili dün itibarıyla başladı. 18 milyon öğrenci bu 2 haftalık süreyi nasıl değerlendirecekler?
 • 137 yıl sonra yeniden keşfedildi

  January 19, 2019 Soyunun tükendiği sanılan ağaç kurbağası 137 yıl sonra yeniden keşfedildi.
 • Alerjiler giderek yaygınlaşıyor mu?

  January 19, 2019 ABD’de kimi okullarda ve kimi havayolu şirketlerinin uçuşlarında fındık fıstık tüketiminin yasaklanmasına bakılırsa, bir alerji histerisi çağına girmekte olduğumuz söylenebilir.
 • Dünyanın manyetik alanı hızla değişiyor. Peki, etkileri neler olacak?

  January 19, 2019 Yerkürenin manyetik alanında meydana gelen beklenmedik hareketler bilim insanlarının ilgisini çekti.
 • En popüler 10 video sitesi

  January 19, 2019 Cumhuriyet Gazetesi sizler için en popüler 10 video sitesini bir araya topladı. İşte en popüler video siteleri...
 • Evinizde 500 farklı böcekle yaşadığınızı biliyor musunuz?

  January 19, 2019 Evlerimizin hijyenik ortamlar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. North Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Matt Bertone ve ekibi, Raleigh kenti ve çevresindeki 50 boş evde saptadıkları eklem bacaklıları (Arthropoda) incelemiş.
 • Beyni büyük olan kazanır

  January 19, 2019 Uzun bir süredir tahmin ediliyorduysa da kesin kanıtlar bulunmuyordu. Amerika’da gerçekleştirilen araştırma, daha büyük beyne sahip memelilerin problemleri daha iyi çözebildiklerini kanıtladı.
 • Yürüyen merdivenlerde tırabzanın hızı merdivenlerin hızından niçin farklıdır?

  January 19, 2019 Merdivenler ve tırabzanlar aynı hızda yol almaları için tasarlanmıştır ve ikisini de aynı elektrik motoru çalıştırır.
 • Gözümüz kapalıyken neden dümdüz yürüyemeyiz?

  January 19, 2019 Birisi gözünüzü kapatıp dümdüz yürümenizi istediğinde kendinizi hiç tahmin etmediğiniz bir konumda bulabilirsiniz. Bugüne kadar konuyla ilgili yapılan araştırmalarda gözleri kapalı haldeyken düz yürüdüğünü zannedenlerin aslında daireler çizerek ilerlediği görülmüş.
 • Şeker çağımızın en büyük zehri, obezitenin tetikleyicisi. Peki ama alternatifi ne olabilir?

  January 19, 2019 Aşırı kilo ve obezite, çağımızın en büyük sağlık meselelerinden biri. Öyle ki, 2 milyar insan aşırı kilolu ve bunların 650 milyonu obez. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sorunun önüne geçilebileceğini söylüyor.
 • 10 yıl, milyonlarca yüz

  January 18, 2019 Ünlülerin öncülüğüne Instagram’dan başlatılan #10yearchallenge akımı çılgınlığa dönüştü.
 • Rus bilim insanları uyardı: Dünyaya çarpabilir!

  January 18, 2019 St. Petersburg Üniversitesi Gök Mekaniği Kürsüsü'nde görevli bilim insanları, 325 metre çapındaki Apofis asteroidinin 2068 yılında dünyaya çarpabileceği uyarısında bulundu. Bilim insanlarının bu uyarısı, ünlü Sovyet bilim insanı ve gökbilimci Sergey Korolev anısına düzenlenecek olan uzay konferansının bildirisinde yer aldı.
 • Facebook, WhatsApp'ın gerisinde kaldı!

  January 18, 2019 Facebook'un yıllar önce satın aldığı ve bugün dünyanın bir numaralı mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, sonunda sahibini de geçmeyi başardı. Aktif kullanıcı bazında WhatsApp, 2018 yılının son gününde 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşarak tarihinde ilk kez Facebook'un önüne geçti.
 • #10YearChallenge tartışması: Facebook'tan yanıt geldi

  January 18, 2019 Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge) tartışma yarattı. Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayımladı.
 • Dünyanın manyetik alanı neden değişiyor ve bunun etkileri neler olabilir?

  January 18, 2019 Yerkürenin manyetik alanı beklenenden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Bilim insanları bunun nedenlerini araştırmaya devam ederken, bu durumun cep telefonlarındaki harita uygulamalarından göçmen kuşlara kadar bir dizi alanda etki yaratabileceği belirtiliyor.
 • Ay'da yeşeren pamuk filizleri karanlık çökünce soldu

  January 17, 2019 Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin Ay'ın karanlık yüzüne gönderdiği Chang'e-4 uzay aracında filizlenen pamuk bitkisinin solduğu duyuruldu. Buna, Ay'ın 'karanlık yüzü'ne gecenin çöküp sıcaklığın -170 dereceye düşmesi neden oldu.
 • Sömestir tatilinde siber zorbalığa dikkat!

  January 17, 2019 Yaklaşık 18 milyon öğrencinin yarın karne almasıyla başlayacak yarıyıl tatilinde çocukların teknolojiye daha çok yönelmesinden kaynaklı siber zorbalık konusunun daha da önem kazandığının altını çizen Uzm. Psk. Sesil Delikan Kalender aileleri uyardı.
 • Gezegenimizi kurtaracak, herkesi doyuracak beslenme yöntemi bulundu mu?

  January 17, 2019 Yeni geliştirilen bir beslenme yöntemi, yaşamları kurtarmayı ve gezegenimiz için felaket sonuçlara yol açmadan 10 milyar kişiyi doyurmayı vaat ediyor. EAT- Lancet Komisyonu'nun hazırladığı "Dünyevi Sağlık Diyeti" beslenme alışkanlıklarımızda büyük değişiklikler yapmamızı gerektiriyor.
 • #10YearsChallenge hakkında çarpıcı iddia: Fotoğraflar toplanıyor

  January 17, 2019 #10YearChallenge ile veri mi toplanıyor?
 • Güvenlik araştırmacısından korkutan 2050 tahminleri

  January 16, 2019 2050 tahminlerinde fosil yakıtların tükenmesiyle tekno-endüstriyel çağın sona ermesi, bununla birlikte ortaya çıkacak ekonomik ve çevresel çöküş, çoğu insanın vegan olmasıyla endüstriyel ölçekli et üretiminin sona ermesi ve etin açık alanda yetişen canlı hayvanlardan alınan biyopsi yoluyla üretilmesi de yer alıyor.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: