Cumhuriyet Eğitim

Ağustos 10, 2016

 • AÖF kayıtları için son hafta. Ders seçimi ve kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

  October 12, 2019 Anadolu Üniversitesi AÖF'te eğitim gören öğrencilerin 2019-2020 Öğretim Yılı Güz Dönemi kayıt yenileme işlemleri 18 Ekim Cuma günü sona erecek.
 • Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi 2019

  October 10, 2019 Boğaziçi Üniversitesi, kurumsal sosyal sorumluluk konusundaki öncü şirketleri ve fikir önderlerini Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi 2019'da (BUKSS’19) buluşturdu.
 • Tarihi okul otopark için yıkılacak

  October 09, 2019 Zonguldak’ta 400 Yataklı Atatürk Devlet Hastanesi’nin inşaatı devam ederken, projede hasta ve hasta yakınları için bir otopark alanının yer almadığı ortaya çıktı.
 • Açıköğretimde kayıt yenileme işlemleri başladı

  October 08, 2019 Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakülteleri öğrencilerinin 2019-2020 akademik yılı güz dönemi kayıt yenileme işlemleri başladı.
 • Yargı sürgüne dur dedi

  October 05, 2019 Zonguldak İl Milli Eğitim’den sorumlu Vali Yardımcısı Nevzat Taştan ve Milli Eğitim İl Müdür Vekili Murat Kapıcı’nın açtırdığı soruşturma ile Çankırı Çerkeş’e tayin edilen ve meslekte kademe ilerleme cezası verilen Fener Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Murat Durmuş’un sürgününe Zonguldak İdare Mahkemesi “dur” dedi.
 • Gaziantep Üniversitesi Suriye'de üç fakülte açıyor

  October 04, 2019 Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararı ile Suriye’de, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı üç fakülte kurulacak.
 • Kadınları aşağılayan okul müdürü açığa alındı

  October 02, 2019 İzmir Karaburun’da 5 yıldır İlköğretim Okulu Müdürlüğü yapan Şahin Özdemir’in “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” sözünü sosyal medyada paylaşması büyük tepki gördü. Paylaşım sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı inceleme kapsamında müfettiş görevlendirilirken, söz konusu okul müdürünün de açığa alındığı belirtildi.
 • ‘Meslek’te alarm zilleri

  September 30, 2019 Boşta kalan meslek lisesi öğretmenleri MEB'in plansızlığından şikayetçi.
 • MEB fetih peşinde: Çanakkale var, Atatürk yok

  September 29, 2019 Okul pansiyonlarında “Yurdumun Değerleri” başlıklı etkinlikler düzenleme kararı alan Milli Eğitim Bakanlığı, aykırı sesleri yasakladı. 18 Mart Şehitler Haftası’nda “Vatan Sağ Olsun” başlıklı etkinlik düzenlemeyi planlayan MEB, etkinliklerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e de yer vermedi.
 • Yeni okul yok, çare ikili eğitimde

  September 29, 2019 Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıl liseye başlayacak öğrenci sayısındaki artışa çare arıyor. 4+4+4 sisteminde okula başlama yaşının düşürülmesi nedeniyle bakanlık geçen yıllardan 500 bin daha fazla ortaokul mezununu liselere yerleştirmeye çalışacak. Siyasi baskı nedeniyle imam hatipleri Anadolu lisesine dönüştüremeyen ve kriz nedeniyle de yeni okul yapamayan MEB, ikili öğretimde çare arayacak.
 • 4+4+4’ün en ağır sonucu, önlem alınmazsa 2020-2021 öğretim yılında yaşanacak

  September 29, 2019 2020 LGS sınavına girecek öğrenci sayısı 500 bin artacak. 2019 LGS sonuçlarına göre bile öğrencilerin istedikleri okullara girme talebini karşılayamayan MEB’in acil önlem alması şart.
 • ODTÜ 'eğitim öğretim'de en başarılı üniversite oldu

  September 29, 2019 Orta Doğu Teknik Üniversitesi, YÖK tarafından yayımlanan 5 ana başlıkta 45 kritere göre verilerin yer aldığı "2018 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporları"nda "eğitim ve öğretim" alanında en başarılı üniversite oldu.
 • ÖSYM sınav ücretini yatıramayanlar için süre uzattı

  September 27, 2019 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca (ÖSYM) İstanbul'daki depremde GSM operatörlerinde oluşan aksaklıklardan dolayı ALES ve kaymakamlık sınavı başvurusunu yapan ancak ücretini online olarak yatıramayan adaylara ödeme işlemleri için bugün saat 23.59'a kadar süre tanındığı bildirildi.
 • Okul kantinlerinde yeni dönem

  September 26, 2019 İstanbul’da geçtiğimiz yıl öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için okul kantinlerinde başlatılan ‘kartla ödeme’ uygulamasının pilot çalışması tamamlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, öğrenci ve velilerin memnuniyetinin yüksek olduğunu bu nedenle projeyi yaygınlaştırmaya karar verdiklerini söyledi. Öğrenciler, kantinlerde kartla da ödeme yapabilecek. Veliler ise çocuklarının harcamalarını elektronik ortamda takip edebilecek.
 • On binlerce çocuk okul bulamazken yurtdışına milyonlarca TL aktarıldı

  September 25, 2019 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kurulan Maarif Vakfı’na aktarılan yüz milyonlarca liranın, hiçbir denetime tabi olmadığı Sayıştay raporuyla ortaya çıktı. CHP’li Murat Bakan, “Devasa bütçeyi TBMM, MEB, Maliye, Sayıştay denetleyemiyor. Peki, vatandaşın parası kime ve nereye gidiyor?” dedi.
 • Yeni öğretmenlik yasası sendikalarla konuşuldu

  September 25, 2019 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni “Öğretmenlik Meslek Yasası” taslağının ayrıntıları belli oldu. Yasanın ek mali yükü nedeniyle aylardır Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bekletildiği öğrenilirken, okulların sınıflandırılacağı yeni sistemde, kurum yöneticilerinin maaşları da buna göre belirlenecek. Öğretmenlik kariyer basamaklarına yeniden dönüş yapılacak sistemde, hükümetin söz verdiği 3600 ek gösterge sadece “kıdemde en üst kademeye gelen öğretmenler” için uygulanacak.
 • Ek kayıtlarda yerleşemeyen öğrenciler için yurtdışı alternatifler çözüm oluyor

  September 25, 2019 Öğrencilerin bir yıl boyunca hazırlandıkları üniversite sınavı sonuçlarına göre yerleştirme işlemleri tamamlandı. Tercih yapan 100 adaydan 81’i bir üniversiteye yerleşmeye hak kazandı. Fakat açıkta da binlerce genç kaldı. Bir yılı daha üniversite hazırlık süreciyle geçirmek istemeyen öğrenciler, alternatif yolları araştırmaya başladı. Bu öğrenciler için en cazip fırsatlar ise yurtdışından geldi.
 • Öğrenciye yurt tehdidi

  September 24, 2019 KYK, Ankara’nın en büyük kız öğrenci yurdunu kapatma kararı aldı. Eğitim yılı öncesinde boyası ve tadilatı da yapılan yurdu öğrencilerin bir hafta içinde terk etmesi istendi. Ulaşımı sıkıntılı olan yeni yurt hem daha pahalı hem de güvenlik endişesi yaratıyor.
 • MEB yine geç kaldı

  September 24, 2019 Bakanlık yeni eğitim öğretim dönemi başlangıcında okulları bir dizi talimatla uyardı. Ancak bu talimatların okulların açılmasından çok önce verilmesi gerekiyordu. MEB, kaynak kitap, servis anlaşması ve kıyafet alımı konularında okullara uyarılarda bulundu.
 • Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklarımızın eğitimdeki MR’ını çekiyoruz; bir sonraki aşama çözüm üretmek

  September 24, 2019 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4'üncü sınıf öğrencileri arasında yapılan Başarı İzleme Araştırması'nın eğitimde MR çekebilmek için yapılan araştırmalardan biri olduğunu söyledi. Selçuk, "Evet, 'çocuklarımız okuduğunu anlamakta ve matematikte zorlanabiliyor' gibi pek çok veriye ulaştık. Bu sonuçlar yapacaklarımıza önemli bir ışık tutuyor. Bir sonraki aşama buna göre çözümler üretmek" dedi
 • ALES temel soru kitapçığı yayımlandı

  September 24, 2019 2019-ALES/2 temel soru kitapçığı ile cevap anahtarı yayımlandı. Adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden soruların tamamına erişebilecek.
 • Öğrencilerin yüzde 40’ı okuduğunu anlayamıyor

  September 23, 2019 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 4. sınıf öğrencilerine yönelik araştırmaları, eğitimin ilk basamağındaki durumu gözler önüne serdi. Öğrencilerin yüzde 40’ı Türkçede, okuduğunu anlama sorularında başarısız oldu. Çocukların yarıdan fazlası da matematik ve fen bilimlerinde akıl yürütmekte zorlandı.
 • Açıkta kalan öğrenciler için bir hafta süre

  September 22, 2019 Milli Eğitim Bakanlığı imam hatip ve meslek lisesi istemediği için açıkta kalan binlerce öğrencinin liselere yerleştirilmesi için taşra teşkilatına talimat verdi. MEB ayrıca, yaşanan kaosun ardından 2020 için yerleştirme planlamasına şimdiden başladı.
 • 'Dijital dönüşüm beni korkutuyor'

  September 22, 2019 Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, tüm dünyada dijital dönüşüm yaşandığını belirterek, “Bu beni çok korkutuyor. Bu dönüşüm üniversiteler üzerinde büyük etki yapmaya başladı. Ne KKTC’de, ne de Türkiye’de uzaktan eğitim ya da sanal eğitim belli bir noktaya geldi. Bu konuda bütün üniversiteler çalışmak mecburiyetinde" dedi.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: