Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor: #HayatinSeninElinde

  October 19, 2017 Meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla oluşturulan #HayatinSeninElinde projesinin tanıtımı yapıldı.
 • Hamile kadınlardan kan alan erkeklerin ölüm riski daha yüksek

  October 19, 2017 Hollanda'da yapılan araştırma ilginç bir sonuç ortaya koydu. Buna göre hayatında en az bir kez hamilelik yaşamış kadınlardan kan nakli yaptığı erkeklerin ölüm riski, donörü hiç hamilelik yaşamamış erkeklerinkine göre daha yüksek.
 • Felaket yorgunuyuz

  October 18, 2017 Politik gerilimler, savaş naraları, doğal afetler insanları bunalıma sokuyor, sosyal medyanın doğru kullanılmaması da bu etkiyi artırıyor.
 • Depresyona sokan 15 sebebe dikkat

  October 18, 2017 Depresyonun bir çok nedeninin olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, olumsuzlukların yanı sıra olumlu olaylarında kişiyi depresyona soktuğunu söyledi.
 • Menopozun ilacı; iyi uyku, iyi beslenme ve egzersiz

  October 17, 2017 Doğum Uzmanı Opr. Dr. Saz, '18 Ekim Dünya Menopoz Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamada, menopoz sürecinin olumsuzluklarıyla baş etmeye çalışan kadınlara önerilerde bulundu.
 • Abur cubur ile gelen tehlike

  October 17, 2017 Gıda mühendisi Dr. Bülent Şık’ın, çocukluk çağı obezitesi raporuna göre, ülkemizde 0-5 yaş arasındaki çocukların yüzde 8.5’i obez/ şişman. Şık, abur cuburlar ve gazlı içeceklerdeki şeker oranının yüksekliğine dikkat çekiyor.
 • Uzun yaşamanın sırrı kaplumbağa gibi olmakta

  October 16, 2017 Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Kerim Güler, istirahat halindeki bir kişinin nabzının 80'i geçmesi durumunda büyük risk altında olduğuna dikkat çekti.
 • Depresyon tedavisine sihirli mantar... İçindeki madde beyni ‘sıfırlıyor’

  October 16, 2017 Imperial College London’dan bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada, sihirli mantar olarak bilinen mantarlardaki bir halüsinojen maddenin, tedavi edilemez boyutta depresyon geçiren hastaları iyileştirmekte kullanılabileceği ortaya çıktı.
 • Bin 800 yıllık zeytin ağacının yarım litrelik yağı 22 bin liraya satıldı

  October 16, 2017 İzmir'in Seferihisar ilçesinde, bin 800 yıllık zeytin ağacından üretilen yarım litrelik zeytinyağı, müzayede sonucu 22 bin liraya alıcı buldu.
 • 3D teknolojisi ile kafatasına kavuştu: Doya doya kafamı kaşıyorum

  October 15, 2017 2016 yılında kafasından vurulan Yaşar Ağayev, 46 gün komada kaldıktan sonra uyandığında kafasının yarısı yoktu. Konuşamayan ve sol kısmını oynatamayan Ağayev'in beyin hasarı ameliyatla düzeltildikten sonra 25 Eylül 2017'de “kranioplasti” ile 3D yazıcıda üretilen kafatası başına yerleştirildi. Ameliyat öncesi kafasını kaşıması yasak olan Ağavey, şimdi doya doya kafasını kaşıdığını söylüyor.
 • Çocuk yaşta aşırı antibiyotik kullanımı obezite sebebi

  October 14, 2017 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Serhat Ünal, ABD'de yapılan çalışmalarda, çocukluk döneminde çok antibiyotik kullanan kişilerde bağırsakta yaşayan mikropların dengesinin bozulması nedeniyle obez olma ihtimalinin ortaya çıktığını söyledi.
 • Canan Karatay önerdi: Bol bol yiyin

  October 14, 2017 Niğde'de düzenlenen 'Lahana Festivali'ne katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Kışın bol bol lahana yiyin, bol bol lahana çorbası için, çocukları alıştırın bol bol lahana çorbası içsinler. O zaman hastalanmazsınız" dedi. Karatay, kendisine "Hocam sizin için televizyonda çok büyük görünüyor diyorlar" diyen bir kişiye, "Ben ufak tefek bir insanım ama herkes benden korkuyor" dedi.
 • Hangi ayda, hangi balığı tüketmeli?

  October 14, 2017 Balığın mevsiminde tüketildiğinde sağlıklı ve doğru olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Olcay Barış, hangi ay, hangi balığın lezzetli olduğunu söyledi.
 • Sağlıkta gelinen yeni nokta: Vajinal sülük tedavisi!

  October 14, 2017 ‘Hacamat Enstitüsü’ isimli kurum bilimin sınırlarını zorlayarak ‘vajinal sülük tedavisi kursu’ verildiğine yönelik ilan yayınladı. TTB’den Güngör: Kadınlar ciddi bir sağlık tehdidi altında
 • Doktorlar gözlerine inanamadı... Safra kesesinden 710 adet taş çıkarıldı

  October 13, 2017 Mersin’de yapılan ameliyatta, bir hastanın safra kesesinden 710 adet taş çıkarıldı.
 • Virüs ve mikropları barındıran yerler açıklandı... En temiz sanılan yerler liste başı

  October 12, 2017 Ev Hijyeni Uluslararası Bilimsel Forumu Profesörü Sally Bloomfield, insanlar tarafından evdeki en kirli alanların genelde klozetler ve yerler olarak düşünüldüğünü ancak bunun gerçeği çok da yansıtmadığını söyledi.
 • Ruh sağlığımız bozuk

  October 10, 2017 Psikiyatrist Kuzeymen Balıkçı: Koruyucu ve rehabilite edici hizmetler ülke genelinde henüz istenilen düzeyde değil. Ruh sağlığı ciddi anlamda bozuk her 4 kişiden 3’ü hiçbir tedavi almıyor. Acilen Ruh Sağlığı Yasası çıkmalı.
 • Dünya Sağlık Örgütü açıkladı... İşte depresyonun küresel ekonomiye maliyeti

  October 10, 2017 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl 10 Ekim olarak kabul ettiği Dünya Akıl Sağlığı Günü’nde depresyon ve endişe bozukluğu gibi ruhsal bozuklukların küresel ekonomiye her yıl 1 trilyon dolara mal olduğunu açıkladı.
 • 'Vardiya sistemi ruhsal hastalıklara yatkın hale getiriyor'

  October 10, 2017 Türkiye Psikiyatri Derneği Manisa Şubesi Başkanı Uzman Doktor Selin Demet, hakaret, iğneleme, iş yükleme, kınama gibi vardiya ve nöbet usulü çalışma sisteminin de çalışanlarda psikolojik sorunlara neden olduğunu söyledi. Özellikle Manisa'da yaygın olan vardiya sistemine dikkat çeken Demet, "Gece çalışma sistemi bireyin biyolojik ritminin bozulmasına, gerek güneş ışınların gerek gece uykusunda salgılanan birtakım hormonların salgılanmasında bozulmaya neden olarak ruhsal hastalıklara yatkın hale getirmektedir" dedi.
 • Her 10 reçeteden 3'ü antibiyotik

  October 09, 2017 Ülkede herhangi bir hastalıkla hastaneye başvuran 10 kişiden 3’ünün reçetesine antibiyotik yazılıyor.
 • Hamilelere grip aşısı uyarısı

  October 09, 2017 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysel Özkaynak, sonbaharın gelmesiyle riskin arttığını ve hamilelerin grip aşısı ile virüse yakalanma riskini düşürebileceklerini belirtti.
 • 29 liralık kanser ilacı internette 500 lira

  October 09, 2017 Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, meme kanseri tedavisinde ve diğer kanser türleri için kullanılan bazı ilaçların piyasada bulunamaması nedeniyle internetten ilaç satışının arttığını söyledi.
 • Çocuğu olmayan erkeklere müjde

  October 08, 2017 Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, "Erkeklerin testislerinde, çok özel tekniklerle 'yuvarlak hücre' denilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmak mümkün. Ayrışmış ve desteklenmiş yuvarlak sperm hücreleri kullanıldığında yumurtaların döllendiği, bu döllenmiş yumurtaların da rahim içine konulduğu zaman sağlıklı çocuklar elde edilebildiği görüldü" dedi.
 • Mutluluk hapında ölüm tehlikesi

  October 07, 2017 İstanbul Tahtakale, ‘kayıtdışı’, ‘yasak’ ve ‘sahte ürün’ haberleriyle yine gündemde.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: