Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Göbek kordonu neden geç kesilmeli?

  March 26, 2019 Göbek kordonunu kesilmesi için en az 30 saniye beklenmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar göbek kordonunun geç kesilmesinin birçok faydası olduğuna vurgu yapıyor.
 • Araştırma: Beyin 90'lı yaşlara kadar yeni hücre üretebiliyor

  March 26, 2019 Avrupalı nörologlar, beynin hafıza ve ruh halini yöneten kısmı olan hipokampüsün 90'lı yaşlara kadar yeni beyin hücresi üretebildiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, Alzheimer hastalığının baş göstermesiyle ise üretilen yeni hücre sayısı azalıyor.
 • 37 yıllık doktor: Hayatımda ilk defa böyle bir şey gördüm

  March 25, 2019 Samsun'da işçi emeklisi Mustafa Aytürk'ün (62) mesanesinden ameliyatla 522 gram ağırlığında taş çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştirilen Üroloji Uzmanı Opr.Dr. Can Aydın, 37 yıllık meslek hayatında ilk defa bu büyüklükte tek parça halinde bir mesane taşı vakası gördüğünü söyledi.
 • İtalya'da 5 aylık bir bebek evde sünnet sonrası öldü, anne-baba hakkında soruşturma açıldı

  March 25, 2019 Bologna kentinde anne-babasının evde sünnet operasyonu yapmaya çalıştığı belirtilen 5 aylık bir bebek hayatını kaybetti. İsimleri açıklanmayan anne-baba hakkında kasıtsız adam öldürme suçlamasıyla soruşturma açıldı. Sağlık Bakanı Giulia Grillo, "Bu işlemi evde yapmayın, risk almayın!" Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.
 • Güneşin erittiği kadının isyanı: Yaz gelsin istemiyorum!

  March 25, 2019 Antalya’da 8 yaşında yakalandığı deri hastalığının tedavisi bulunmayan bir cilt kanserine dönüşmesi sonrası hayatı kararan Sibel Oflas’ın vücudundaki kanser tümörleri hızla yayılmaya başladı. Hastalığının güneş ışınlarına maruz kaldıkça daha da hızlı yayıldığını ifade eden Oflas, "Güneş bende DNA mutasyonuna ve kansere neden oluyor. Benim için yaz demek, kabus demek. Yazın gelmesini hiç istemiyorum" diye konuştu
 • Bakanlıktan doğum kontrol mektubu

  March 24, 2019 Sağlık Bakanlığı’nın “doğum kontrollerinin intiharı artırdığı” iddiası ile doktorlara gönderdiği uyarı mektubunda; Avrupa İlaç Ajansı tarafından konuya ilişkin çalışma yapıldığı ancak “intihar ile arasında net bir nedensel ilişki bulunamadığı” bilgisine yer verildi.
 • Hacamat yüksek lisansta! Sülük mastırı

  March 24, 2019 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hacamat, hipnoz gibi uygulamaları müfredatına kattı. Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulu, "Eğitim müfredatları içinde kanıtı eksik, bilimsel dayanağı olmayan uygulamalara yer verilmesi uygun değil" diyor.
 • Tabağını bitirmesi için ısrar etmeyin: Yemek ceza değil

  March 24, 2019 Obeziteyle mücadeleye çocukluk döneminde başlanması gerektiğine dikkat çeken Türk Kalp Vakfı Diyetisyeni Merve Saatçi çocuklara özel beslenme programı hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.
 • Türk Eczacılar Birliği: Aşı reddinin hiçbir bilimsel dayanağı yok

  March 24, 2019 Türk Eczacılar Birliği, son günlerde sıkça tartışılan ve toplumda artış görüldüğü belirlenen 'aşı reddi' ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, aşı reddinin hiçbir bilimsel dayanağının olmadığına vurgu yapıldı.
 • Sağlık Bakanı Koca’dan Hepatit B ve Polio açıklaması

  March 23, 2019 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bizim ne Hepatit B ne de Polio aşılarında herhangi bir sorunumuz yok" dedi.
 • Kalp hastaları arttı... Risk büyük, yürüyüş ilaç

  March 21, 2019 Gelişmiş ülkelerde kalp hastalığı riski azalırken Türkiye’de ise obezite, hipertansiyon, kolesterol, hareketsizlik sigara kullanımı yüzünden bu risk arttı.
 • Mide botoksu yaptırmak isteyenler dikkat: FDA ve EMA onay vermedi

  March 21, 2019 Mide botoksu hakkında konuşan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, “Obezite cerrahisi ve obezite hastalarının tedavisinde mide botoksu yok. Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi'' dedi.
 • Bebek bakımında geleneksel hatalara dikkat

  March 21, 2019 Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Banu Mutlu Özyurt, bebeğini kucağına alan çiçeği burnunda annelerin, aile büyüklerinin iyi niyetli geleneksel uygulamalarıyla modern tıp yöntemleri arasında kaldığına dikkat çekerek, "Bebeğin gözüne sürme çekmek, sarı tülbentle sarılık geçirmeye çalışmak, sıkı kundaklamak ve tuzlamak gibi yöntemlerden uzak durun” dedi.
 • Sigortacılar Canan Karatay'a giden hastaların masraflarını ödemiyor

  March 21, 2019 Prof. Dr. Canan Karatay'ın 'diyetisyen' olarak bilinmesi nedeniyle sigorta şirketleri başka bir amaçla yapılsa bile Karatay'ın muayene, tetkik ve tedavi masraflarını kabul etmiyor.
 • Sınavda birinci oldu yine yetmedi!

  March 20, 2019 Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’nı ilk sıradan kazanan Rengin Türk atanmadı. Türk’ün yerleştirmesi yapıldı ama eğitime başlayamadı. Konu yargıya taşındı. Eczacılar, eğitimle onkolojik eczacılık, klinik eczacılık gibi alanlarda uzmanlaşıyor.
 • Sağlıksız dişler, solunumdan apneye pek çok sorunun kaynağı

  March 19, 2019 Dişlerdeki yanlış kapanışlar ve çenenin doğru konumlanmaması, çene eklemi üzerinde baskıya yol açıyor. Bu da ağrı, eklem sesleri ve ağız açmada kısıtlılığa kadar pek çok hastalığı beraberinde getiriyor.
 • İkizi erkek olan kızların yetişkinlikte sosyo ekonomik düzeyi düşüyor

  March 19, 2019 İkizi erkek olan kızlarda, testosteron hormonuyla bağlantılı uzun süreli etkilerin gözlendiği bildirildi.
 • Çin'de bir kadın vücuduna meyve suyu şırınga ettiği için ölümden döndü

  March 19, 2019 Çin'de 51 yaşındaki bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna meyve suyu şırınga etti. Birçok hayati organında büyük hasar meydana gelen kadın yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi.
 • Dokuz dakikada altı bebek dünyaya getirdi

  March 18, 2019 ABD'nin Houston kentinde Thelma Chiaka adlı bir kadın, dokuz dakika içinde altı bebek dünyaya getirdi. Chaika ve dördü erkek, ikisi kız olan altızların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.
 • Dr. Bülent Şık: Varlık içinde yokluk çekiyoruz

  March 17, 2019 Kanser yapan gıdaları açıkladığı için yargılanan Dr. Bülent Şık, 13 milyar insanı doyurabilecek gıda üretildiğini, buna karşın her 9 insandan 1’inin açlık çektiğini belirterek “Mevcut sistem üretilen gıdayı adil dağıtmıyor” dedi.
 • Erdoğan'ın izlettiği katliam görüntülerine uzman yorumu: Çocuklar uzak tutulmalı

  March 17, 2019 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında, Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının görüntülerini izletmesi tepkilere neden oldu. “Çocuklar izledikleri olayların olağandışı ya da nadiren yaşandığını anlamayabilir ve benzer durumlarla karşılaşabileceklerini düşünerek, korku ve endişe duyabilir” görüşünü dile getiren uzmanlar, çocukların şiddet içeren görüntülerden uzak tutulması gerektiği uyarısında bulundu.
 • Hekimler: Mesleğimize sahip çıkıyoruz

  March 17, 2019 Türk Tabipleri Birliği (TTB) çağrısıyla, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında bir araya gelen hekimler ve sağlık çalışanları, beyaz önlükleri ile Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden Kadıköy İskele Meydanı’na “14 Mart Büyük Hekim Yürüyüşü” gerçekleştirdi. “Ülkemize, mesleğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” diyen hekimler, “Herkese eşit, ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini ta
 • Nazlı Çiçek hayata tutunamadı

  March 17, 2019 İzmir’de yaşayan 21 yaşındaki Nazlı Çiçek Gezginer'e, kök hücre nakli olmayı bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için donör adayı olduktan 39 gün sonra lösemi teşhisi konuldu. Doğum gününde kemoterapi ile tanışan genç kadının yaşamını yitirdiği öğrenildi.
 • Düzenli cinsel aktivitenin böbrek taşına etkisi

  March 16, 2019 Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tevfik Sarıkaya, Türk bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 4-5 kez seksüel aktivitede bulunan ve 5 milimetreye kadar böbrek taşı olan hastalarda, cinsel aktivite ile böbrek taşının düşme oranının yüzde 80 olduğunu söyledi.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: