Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Down Sendromu hastalık değil... 7 soruda Down Sendromu

  March 20, 2018 Down Sendromu, vücut hücresinde fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan hastalık değil, genetik bir durumdur. Birleşmiş Milletler 21 Mart’ı “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımıştır. Bu tarihin seçilmesinin nedeni ise Down Sendromlu insanlarda 21’inci kromozomun 3 adet olmasıdır.
 • Depresyonun dokuz belirtisi

  March 20, 2018 Memorial Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Ercan Abay her yaş grubunda rastlanan depresyon belirtileri ve alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulunarak kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu rahatsızlıkla başetme konusunda uyarılarda bulundu.
 • Tuz tüketiminde 6 altın öneri

  March 20, 2018 Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon başta olmak üzere kalp ve böbrek ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Tuzlukları sofralardan kaldırarak ciddi hastalıklar engellenebilir” dedi.
 • Canan Karatay: Fıstık yerseniz fıstık, turp yerseniz turp gibi olursunuz

  March 20, 2018 İç hastalıkları ve kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kanserin genetik olmadığını söyledi ve ithal ürünlerin çoğunun GDO'lu olduğunu savundu. Karatay, "Fındık fıstık çıtır çıtır hem kan yapar hem ısıtır. Fıstık yerseniz fıstık gibi, turp yerseniz turp gibi olursunuz" dedi.
 • Mutsuz bağırsak mutsuz insan

  March 19, 2018 Doğal hayattan uzaklaşmak bağırsak florasını bozdu. Nedeni ise stres, sağlıksız beslenme ve fazla antibiyotik.
 • CHP'li Tur Yıldız Biçer, CHP'li üç milletvekiline meydan okudu

  March 19, 2018 CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek için başlatılan 'acıyı hisset' kampanyasına destek verdi. Biçer, ALS hastası Ali Rıza Aslan'ın sosyal medya üzerinden meydan okumasına 3 acı biber yiyerek, karşılık verdi. Acı biber yediği videoyu sosyal medyadan paylaşan Biçer, CHP'li vekiller Eren Erdem, Mahmut Tanal ve Tuncay Özkan'a destek olmaları için meydan okudu.
 • Ağız kokusunun nedeni helikobakter pilori olabilir

  March 19, 2018 Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut, toplumun yaklaşık yüzde 30’unda görülen kötü ağız kokusunun midede bulunan Helikobakter pilori sebebiyle oluşabileceğine dikkat çekti.
 • ‘Tıbbın alternatifi olmaz’

  March 18, 2018 Tıp Bayramı, hekimlerin beyaz önlükleriyle İstiklal Caddesi’nde yaptığı yürüyüşle sona erdi.
 • ‘Limonlarım en tazesinden diplomam tıp fakültesinden’

  March 14, 2018 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte çıkarılan 676 sayılı KHK’de yer alan “Kamu Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler” başlığı altında “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı, yüzlerce genç doktoru mağdur ederek atanmalarını engellemişti.
 • TTB: Sorunlar artıyor

  March 14, 2018 Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası üyeleri dün Taksim’deki Fransız Konsolosluğu önünde bir araya geldi.
 • Yüksek tansiyondan korunmanın 10 yolu

  March 14, 2018 Kan basıncının yükselmesi anlamına gelen yüksek tansiyon için önlem alınmadığında kalp, böbrekler, beyin, göz gibi hayati organların zarar görebileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Aslan, yüksek tansiyondan korunmanın 10 yolunu açıkladı.
 • Sistem öldürüyor: Fazla iş yükü 431 sağlıkçıyı intihara sürükledi

  March 13, 2018 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle BİMER’e sağlık çalışanları hakkında soru yönelten CHP’li doktor milletvekili Murat Emir’in açıkladığı rakamlar dehşet verici. Fazla iş yükü, kötü koşullar, performans baskısı ve yoğun stres nedeniyle son 3 yılda 431 sağlıkçı intihar etti.
 • İlaçlar ve yetersiz sıvı alımı gece kramplarına sebep oluyor

  March 13, 2018 Krampların gerçek kramplar, tetani, distoni ve kontraktürler olmak üzere dört ana gruba ayrıldığını söyleyen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu buna neden olan sebepler hakkında bilgi verdi.
 • “Çok köpüren şampuan kaliteli değil”

  March 12, 2018 “Önlem alınırsa dünya bizden kozmetik almak zorunda kalır” diyen Acvit Kozmetik Ceo’su İsmail Çetin "Doğal olmayan, saç kökünü beslemeyen, çok köpüren şampuanları bizim insanımızın saçının dökülmesinde birinci etkendir. Şampuanın saçı yıkaması değil, saç derisini beslemesi şarttır. " diyor.
 • Avrupa'dan TTB'ye destek ziyareti: Hekimler savaşa karşı konuşmalı

  March 11, 2018 TTB’ye destek ziyaretinde bulunan Avrupa Hekimler Daimi Komitesi Başkanı Haller, “Hekimler, savaşa karşı kendilerini ifade etmeli. İnsanları öldürerek onların iyi yaşamalarını sağlayamayız” dedi.
 • TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel: Tükenmiyoruz, birlikte güçlüyüz

  March 10, 2018 Barış çağrısı yaptıkları için gözaltına alınan ve ardından serbest bırakılan Prof. Dr. Raşit Tükel ile Tıp Bayramı öncesi hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunlarını konuştuk.
 • Saç dökülmelerine karşı şampuan alırken dikkat

  March 08, 2018 18 yıllık kurumsal kariyerinin son 10 yılını İlaç sektöründe tamamlayan, Tedarik Zinciri Grup Müdürü pozisyonundan ayrılan MS Sağlık, Kozmetik ve Danışmanlık şirketi kurucusu Mehtap Serdaroğlu, şampuan seçiminin çok önemli olduğunu söyledi.
 • 'Alzheimer da HIV gibi kontrol edilebilir bir hastalığa dönüşecek'

  March 07, 2018 Bilim insanları, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen yeni bulgular ışığında geliştirilecek farklı ilaç tedavileriyle, Alzheimer hastalığının önümüzdeki yıllarda HIV gibi, semptomları baskılanan veya ortaya çıkması engellenen bir rahatsızlığa dönüşeceğini düşünüyor.
 • Cep telefonundan yayılan radyasyondan korunmak için neler yapılabilir?

  March 06, 2018 Çoğumuz, cep telefonlarımızı gün boyu yanımızda taşıyoruz, cep telefonu bağımlılığı Brezilya gibi ülkelerde günde 5 saate kadar çıkmış durumda.
 • Aşısı olmayan ölümcül hastalık: Lassa Humması... Aşısı yok, teşhisi çok zor!

  March 06, 2018 Bu yılın başından bu yana Nijerya ölümcül bir hastalığın pençesinde. Nijerya'da hızla ve geniş bir alan yayılan ölümcül Lassa hummasının aşısı olmadığı gibi teşhisi de oldukça zor. Sadece Ocak ayında bin kişi Lassa hummasına yakalandı.
 • Alzheimer için üretildi, çürük dişleri iyileştirdiği ortaya çıktı

  March 05, 2018 Tideglusib adındaki yeni ilaç diş üstündeki dentin dolgusunu doğal olarak yeniden üretebiliyor. Bu gelişmeyle çürüklerde kullanılan dolgu tedavisi tarih olabilir.
 • Avcılar’da madde bağımlına karşı mücadelede güç birliği

  March 03, 2018 Avcılar’da bağımlılığa karşı aktif mücadele eden kurumlar ve bağımlı yakınları Avcılar Belediyesi Danışmanlık ve Takip Merkezinde, Başkan Dr. Handan Toprak öncülüğünde kahvaltı programında buluştu.
 • Kanser hastalarına 24 bin TL'lik zulüm

  March 03, 2018 Yarkadaş "Kutusu 24 bin TL olan ilacı, bir yurttaş nasıl alacak? Parası olmayanlar ölüme terk ediliyor." dedi.
 • Tuz tartışmasına Onkolog Yavuz Dizdar da katıldı: Karatay'a saygısızlık ediyorlar

  March 02, 2018 Kaya tuzu tartışmalarına yönelik bir açıklama da ünlü Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan geldi.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: