Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Kontakt lens kullananlara 'körlüğe yol açan enfeksiyon' uyarısı

  September 21, 2018 İngiltere'de göz uzmanları, nadir görülen ve körlüğe yol açan bir enfeksiyon nedeniyle kontakt lens kullananları hijyen kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.
 • 'Tükendik' demişlerdi: Bin aile hekimi görevinden ayrıldı

  September 21, 2018 Sağlıkta şiddet, hak kayıpları ve iş yüküyle ilgili sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarabilmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan iki kez randevu isteyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, koşullar nedeniyle yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrılmayı tercih ettiğini söyledi.
 • "Çocuklar için en iyi kahvaltı menemen"

  September 21, 2018 Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile okul kantinleri ve beslenme de gündeme geldi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, sabah kahvaltısı için en iyi seçeneğin menemen olduğunu söyledi.
 • Hollanda'dan vatandaşlarına 'domuz gribi aşısı' tazminatı

  September 20, 2018 Hollanda hükümeti, 2009 yılında Meksika'da patlak veren ve bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra sonra narkolepsi hastalığına yakalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.
 • Evde otururken hapşırdı, hayatını kaybetti

  September 20, 2018 Kalp yetmezliği tedavisi görmek için Trabzon'dan İstanbul'a gelen 28 yaşındaki Gamze Kalaycı hapşırdıktan sonra fenalaştı. Hastaneye götürülen ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.
 • 9 milyon hastaya sürpriz fatura

  September 20, 2018 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlaç Geri Ödeme Komisyonu ve Sağlık Bakanlığı’nca 15 Eylül’den itibaren ilaçta referans kodlamasına geçildi.
 • 'Kaliteli kalori': Sizin için en besleyici kalori hangisi?

  September 20, 2018 İngiltere'de sağlık yetkilileri, 'kaliteli kalori' adını verdiği bir beslenme anlayışı geliştirdi. Hedef, insanların en iyi kalori değerini seçmek için besin değeri yüksek olan gıdalara yönelmesini sağlamak.
 • Sağlık Bakanlığı MEB ile ortak aşılayacak

  September 19, 2018 Sağlık Bakanlığı, çocukların aşı ile korunabilir hastalıklardan uzak tutulması ve buna bağlı sakatlık ve ölüm yaşanmaması için harekete geçti.
 • Dünyada her 3 saniyede bir hastaya demans teşhisi konuluyor

  September 19, 2018 Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası, dünyada her 3 saniyede bir hastaya demans (bunama) teşhisi konulduğunu belirterek, günümüzde 50 milyon civarında olan hasta sayısının 2050'de 152 milyona çıkmasının öngörüldüğünü bildirdi.
 • 'Türkiye'de kadınların yarısından fazlası obez'

  September 19, 2018 Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Erkan Yardımcı, sağlıklı beslenmenin bebeklik çağından itibaren geliştirilmesi gerektiğini, 3 ile 5 yaşları arasındaki çocukların her gün 60 dakika egzersiz yapmasının önemli olduğunu söyledi. Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan ise Türkiye'de erkeklerin 5'te 1'inin, kadınların ise yarısından fazlasının obez olduğunu söyledi.
 • Nezle sandığınız hastalık, alerjik rinit olabilir!

  September 19, 2018 Mevsim sonbahar olunca, iklimin hastalıklara ve çeşitli sağlık problemlerine dönmesi kaçınılmaz oluyor. Özellikle de alerjik sorunların sıklıkla yaşandığı mevsim geçişlerinde sürekli hapşıran, burun tıkanıklığı yaşayan kişilerle karşılaşmamak neredeyse imkansız.
 • 7 erkekten 1’inin, Türkiye’de ise her 12 erkekten birinin sorunu

  September 19, 2018 Prostat hastalıkları Türkiye’de ve dünyada milyonlarca erkeği olumsuz etkiliyor. Özellikle prostat kanseri, dünyada her 7 erkekten 1’inin, Türkiye’de ise her 12 erkekten birinin sorunu.
 • İngiltere'de İşçi Partisi'nden çağrı: Kandan bebek cinsiyet testi yasaklansın

  September 18, 2018 İşçi Partisi, kız çocukları olacağını öğrenen kadınların kürtaj yaptırabileceği endişesiyle hamileliğin erken döneminde kandan bebek cinsiyet testinin yasaklanması çağrısında bulundu. Bu testle olası genetik sorunlar da tespit ediliyor.
 • Kozmetikte kimyasal uyarısı

  September 18, 2018 Araştırmacılar, kozmetik ürünlerde bulunan kimyasalların karışımının kadınlarda üreme hormonlarını olumsuz yönde etkileyebileceği ve meme kanserine neden olabileceği uyarısında bulundu.
 • Elektronik sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı!

  September 18, 2018 Edirne İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Veli Çetinsu, “Elektronik sigara insanları sigara içilmeyen ortamlarda sigara içmeye teşvik ettiği için sigara içmeyi unutmayı engelliyor” dedi.
 • Kimler güne çok erken başlıyor?

  September 17, 2018 Başta bazı aktörler ve Silikon Vadisi genel müdürleri olmak üzere bazı insanlar güne çok erken başlıyor. Daha fazla iş yapabilmek için bu iyi bir yöntem mi?
 • ABD'de kapatılan spadan müşterilere uyarı: HIV testi yaptırın

  September 17, 2018 New Mexico eyaletinde bir spa, bir müşterisinin vampir yüz gerdirme operasyonu yüzünden HIV virüsü kaptığı şüphesiyle kapatıldı. Eyaletin sağlık görevlileri, spada aynı operasyonu olan ya da iğneyle başka operasyon yaptıran bütün müşterilere HIV testi yaptırmaları uyarısında bulundu.
 • Kırmızı etteki 6 büyük tehlike

  September 17, 2018 Türkiye’de şu anda çok büyük bir şarbon tehlikesi yok... Buna karşılık etle bulaşan riskli hastalıklar var. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, kırmızı etteki bilinmeyen tehlikeleri ve korunma yöntemlerini anlattı.
 • Doktor tavsiyesi olmadan sakın o ilacı kullanmayın

  September 16, 2018 Doktorun yazmadığı uyku ilaçlarının kullanılmaması gerektiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, "Basit bir uyku hapının kalpte ritim bozukluğuna ve ani durmalara neden olduğunu biliyoruz. Doktorun yazmadığı, bitkisel kökenli, herkesin kullandığı, konu komşunun önerdiği ilaçlara itibar etmemek gerekir" dedi.
 • Hava kirliliği 'hamile kadınların bebeklerini de etkiliyor'

  September 16, 2018 Bilim insanları, havadaki zehirli parçacıkların hamile kadınların nefes yoluyla vücuduna girip akciğerlerinden plasentaya geçtiğine dair kanıtlara ulaştı. Araştırma, hava kirliliğinin hamilelere etkisini ilk defa ortaya koymuştu oldu.
 • İthal hayvanların sağlık denetiminde veteriner şartı kaldırıldı

  September 15, 2018 Türk Tabipleri Birliği (TTB), 28 Nisan 2018 tarihli bir düzenlemeyle ithal edilen hayvanların sağlık denetimlerinde veteriner hekim zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.
 • Hastanede rüşvet iddiası... Doktor tutuklandı

  September 15, 2018 Muğla’nın Milas ilçesindeki hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. K.K., kayıt dışı kürtaj yaptığı iddiasıyla tutuklandı, buna aracı olduğu öne sürülen tıbbi sekreter S.O. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
 • Sağlık Bakanlığı'ndan Alaattin Çakıcı açıklaması

  September 15, 2018 Tutuklu bulunan ve hakkında düzenlenen sağlık raporu nedeniyle adli gelişmelerin yaşandığı Alaattin Çakıcı'nın durumu ile ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.
 • Burun ameliyatlarında merak edilen 7 soru

  September 14, 2018 Dünyada ve ülkemizde, en sık yapılan operasyonlar arasında burun ameliyatları geliyor. Bu kadar yoğun yapılmasına karşın, halk arasında halen kafa karışıklığına neden olan ve şehir efsanelerine dönüşen yorumlar olabiliyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, burun ameliyatını planlarken, mutlaka burun fonksiyonlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: