Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Ünlülerin tanıttığı ‘zayıflama çayı’ da o listede

  October 13, 2019 Tarım ve Orman Bakanlığı, yapılan kontroller sonucunda 'kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünler' listesini açıkladı. Bu ürünlerin arasında ünlü isimlerin sosyal medyada reklamını yaptığı 'Teff' çayı da var.
 • Sıkan ayakkabı ve takılara dikkat: Hastalık belirtisi olabilir

  October 12, 2019 Halk arasında ‘fil hastalığı’ olarak da bilinen lenfödemin sinsice ilerlediğini vurgulayan Prof. Dr. Pınar Borman, kol ve bacakta görülen şişliklerden sonra muhakkak fizik tedavi bölümlerine başvurulması gerektiğini söyledi. Borman, “Ayakkabınız, takınız, kıyafetleriniz sıkıyorsa, lenfödem belirtisi olabilir” dedi.
 • Grip aşısı olmalı mıyız? Kimler aşı olabilir? Aşı gerçekten hayat kurtarıyor mu?

  October 11, 2019 Mevsimle birlikte grip aşısı gerekli mi sorusu gündeme taşındı. Peki grip aşısı yaptırmak doğru mu? Kronik hastalar ne yapmalı? Yumurtaya hassasiyeti olanlar grip aşısı olabilir mi? Uzman Doktor Demet Erciyes, konu hakkında Cumhuriyet Tv’ye açıklamalarda bulundu.
 • Neden bazı insanlar diğerlerine göre daha az uyuyor?

  October 11, 2019 Nikola Tesla, Donald Trump ve Martha Stewart geceleri 4 saatten daha az uyuduğu bilinen insanlardan sadece birkaçı. Bazı insanların diğer insanlara göre daha az uyumasının genetik bir sebebi mi var yoksa bu sadece kararlılıkla mı ilgili?
 • Cilt kanseri anlaşılır? Hangi tür benler cilt kanseri belirtisi olur?

  October 11, 2019 Benlerin üzerindeki değişiklikler veya sayıca ben artışı cilt kanseri habercisi olabilir. Özellikle 35 yaş sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar neler? uzmanlar yanıtladı.
 • Bel ağrısı mı yoksa bel fıtığı mı?

  October 11, 2019 Hepimiz hayatımızın bir döneminde bel ağrılarından şikayet ederiz. Bu ağrılar bazen birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kalkarken bazen de dayanılmaz derecede şiddetli olur ve sadece belde değil bacaklarda da ağrı ve uyuşmalara yol açar. Peki hangi ağrının basit bir bel ağrısı hangisinin bel fıtığı olduğunu nasıl anlarız?
 • Kestane gribe karşı koruyor

  October 11, 2019 Kestane mevsimi geldi. Lif, mineral ve vitamin açısından kestanenin oldukça zengin olduğunu ve sağlık için çok faydalı olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur” açıklamasında bulundu.
 • Sık sık dışarıda yemek yiyenler dikkat!

  October 10, 2019 ABD'de yapılan araştırma, dışarıda yemek yiyenlerin zararlı kimyasal maddelere daha fazla maruz kaldığını ortaya koydu.
 • Uzmanından anne adaylarına "grip aşısı" uyarısı

  October 10, 2019 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, önceki yıllarda grip kaynaklı anne kayıplarının yaşandığını belirterek, "İstanbul'un göbeğinde grip nedeniyle maalesef kaybedilen anneler oldu. Bunları gözardı edemeyiz. Hem hastalıktan korunmak hem de hastalığın hafif seyretmesini sağlamak için gebelere grip aşısı yapılmalı." dedi.
 • Grip aşısında yumurta detayı

  October 09, 2019 Sonbahar ile birlikte nezle ve grip dönemi de başlıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, ekim ayı sonu itibarıyla özellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini belirterek aşının gripten koruyan en etkili yöntem olduğunu söyledi. Bozkurtgil, yumurta alerjisi olan kişileri ise uyardı.
 • Beyne adanmış bir yaşam

  October 09, 2019 Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü’ne Prof. Dr. Marsel Mesulam layık görüldü.
 • İlaç simsarları ortaya çıktı

  October 09, 2019 Ankara Eczacı Odası Başkanı Ercanlı, Bilkent’teki şehir hastanesi etrafında eczane olmamasının sorun yarattığını söyledi.
 • Gebelikte baş ağrısı neden önemlidir?

  October 09, 2019 Baş ağrısı her ne kadar sık karşılaşılan bir sorun olsa da gebelik döneminde veya doğumun hemen sonrasında ortaya çıkan ağrının daha dikkatli incelenmesi gerekiyor. Kadın Sağlığı, Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tanju Demirören, altta yatan soruna göre ağrının şiddeti ve sıklığının değişebileceğine işaret ediyor.
 • Tüp bebek başarısını artırmanın yolları

  October 09, 2019 Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş, tüp bebek başarısını artırmanın yolları konusunda önemli bilgiler verdi.
 • ‘Sepsisi önlemek ellerinizde’

  October 08, 2019 ‘Enfeksiyonun en ölümcül şekli olan sepsis, dokunmakla bile bulaşıyor’
 • "Geçici dövmelerin yan etkileri kalıcı olabiliyor"

  October 08, 2019 Türk Dermatoloji Derneği üyesi Doç. Dr. Pelin Kartal, geçici dövmelerin yan etkilerinin kalıcı olabileceğini belirterek, "Alerjik reaksiyona, enfeksiyon hastalıklarına, geçici tüylenmeye, kalıcı izlere neden olabiliyor." dedi.
 • Sağlık Bakanı Koca'dan grip aşısı açıklaması

  October 08, 2019 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ''Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır'' dedi.
 • Harekete geçmek için 8 neden

  October 07, 2019 Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Meme kanseri, erken tanı ile tedavisi kolay bir hastalık. Bunun için düzenli olarak meme muayenesi yapılmalı, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çekilmeli
 • Türk bilim insanlarından meme kanserine yeni ilaç

  October 06, 2019 Konya'da Türk bilim insanlarınca yürütülen çalışmalar sonucunda, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla antikanserojen özelliğe sahip ilaç geliştirildi.
 • Dikkat! Uzmanlar uyardı

  October 06, 2019 Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Kulak Burun Boğaz (KBB) Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Yaprak, kulak çubuğunun sadece duştan sonra dış kulak ya da kulak kepçesindeki suyu almak için kullanılması gerektiğini belirterek, "Dış kulak yolu salgısı kir ve bu sağlıklı kulağın ürettiği bir salgıdır. Kulak kiri, hastada eğer işitme kaybı oluşturmuyorsa, yoğun kaşıntı yapmıyorsa temizlemesine gerek yok. Dış kulak yoluna ve salgısına iyi davranmak gerekiyor. Kir, ‘illaki oradan çıkarılması gerekiyor’ diye bir şey yok. Bu toplum tarafından doğru bilinen yanlış" dedi.
 • Prof. Dr. Canan Karatay: Kelle paça kolesterolü yükseltmez

  October 05, 2019 İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Doğal kırmızı et, yumurta ve kelle paça kolesterolü yükseltmez, karaciğeri yağlandırmaz, kilo aldırmaz. Göbekteki yangını söndürür." dedi.
 • Obezitenin yeni suçlusu

  October 05, 2019 Obeziteye yağ, karbonhidrat veya şeker gibi ürünlerin sebep olduğuna dair fikirler yaygın olsa da, yeni bir araştırmaya göre asıl suçlu; ultra işlenmiş gıdalar ve genel olarak kentleşme ve hızlı tüketim ile birlikte gıda tedariğinde yaşanan çarpıcı kayma...
 • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Kadın Hastalıkları Bölümü taşınıyor

  October 04, 2019 Silivri'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan incelemeler sonucunda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Kadın Hastalıkları Bölümü'nün taşınmasına karar verildi.
 • 2030 yılında obez çocuk sayısı 250 milyon olabilir

  October 03, 2019 Dünya Obezite Federasyonunun araştırması, gerekli önlemeler alınmazsa dünyada obez çocuk sayısının 2030 yılında 250 milyona ulaşabileceğini ortaya koydu.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: