Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • ABD'de elektronik sigaranın yol açtığı "gizemli hastalıkta" ilk ölüm

  August 24, 2019 ABD'de elektronik sigara kullananlarda yaz aylarında ortaya çıkan gizemli akciğer hastalığı sebebiyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 • Canan Karatay'dan kavun-karpuz uyarısı

  August 24, 2019 İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Kavun, karpuzlar çıkmaya başladığında hastalarımın ürik asitleri yükseliyor. Bu yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kavun, karpuz tüketimine de dikkat edilmelidir" dedi.
 • Hava kirliliğiyle akıl hastalıkları arasında bağlantı gözlendi

  August 22, 2019 ABD'li ve Danimarkalı uzmanların yaptığı araştırma, çocuk yaşta maruz kalınan hava kirliliğinin, bipolar bozukluk, şizofreni ve depresyon gibi rahatsızlıklarla ilişkili olduğunu ortaya koydu.
 • Şeker tüketiminin artması kanser riskini de artırıyor

  August 22, 2019 Fransa Kanser Enstitüsü, Paris Üniversitesi ve Fransa Halk Sağlığı Ajansı tarafından yapılan bilimsel araştırmayla, günlük şeker tüketiminin 100 mililitre artırılmasının bile kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığı tespit edildi.
 • Çocuklarını vegan olarak besleyen çifte 18 ay hapis cezası

  August 22, 2019 Avustralya'da bebeklerini vegan ürünlerle besleyen çift, "çocuklarının yetersiz beslenmesine neden olmak" suçundan 18'er ay hapis cezasına çarptırıldı.
 • Bitki çaylarında korkutan laboratuvar sonuçları

  August 22, 2019 Laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda; poşet çaylar ve bitki çaylarının içinden böcek parçaları, kaş, kirpik gibi maddeler çıktı.
 • Leke tedavisi hangi mevsim yapılmalı...

  August 22, 2019 Yaz aylarında cildin güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için pigment sentezini arttırdığını ve cilt lekelerine sebep olduğunu belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın tedavi hakkında bilgi verdi.
 • 30 ve 40'lı yaşlarda yüksek tansiyon 'beyne zarar veriyor'

  August 22, 2019 Uzmanlar, tansiyon değerlerinin erken yaşlarda kontrol altında tutulmasıyla, beynin ileride göreceği zararların da hafifletilebileceğini söylüyor.
 • Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!

  August 21, 2019 Yeni insanlarla tanışmaktan kaçınma, toplu yerlerde yemek yiyememe, topluluk içerisinde konuşamama şeklinde ortaya çıkan sosyal fobi, en sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklar arasında yer alıyor.
 • Öykü Arin başka canlara da umut oluyor

  August 21, 2019 Antalya'da babasından nakledilen ilikle hayata tutunan 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için başlatılan "Öykü Arin'e umut ol" kampanyası kapsamında bağışlanan kök hücreler, çocuklara umut oluyor.
 • Doktorlar şaşkına döndü!

  August 21, 2019 İngiltere'de geçen aylarda yaşanan bir saldırı İngiliz basınının gündemine oturdu... Wiltshire'daki bir parkta Aaron Toward-Parker isimli bir adamın saldırısına uğrayan bir adam hastaneye kaldırıldı. Acil servise gönderilen adamı gören doktorlar şaşkına döndü. Zombi bıçağı olarak da bilinen ve avcılıkla meraklı kişilerin kullandığı dev bıçak adamın kalçasına saplandı.
 • Böbrek taşına karşı 7 önlem

  August 20, 2019 Ülkemizde her yıl 10 yetişkinden birinde saptanan ve dünyada görülme sıklığı giderek yaygınlaşan böbrek taşı sorunu yaz aylarında daha da artıyor. Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren böbrek taşına karşı 7 etkili önlemi anlattı.
 • Burun kanaması hastalık habercisi mi?

  August 20, 2019 Sıcak havalarla artan kanamalarda ilk yapılması gereken, sakin olmak...
 • Çıban deyip geçmeyin

  August 20, 2019 Köpek memesi hastalığı olarak biliniyor, zor teşhis ediliyor
 • Yerliyi fişle kaçır ithali işe yerleştir

  August 20, 2019 Sağlık Bakanlığı, siyasi görüşleri dolayısıyla fişlendiği için atamasını yapmadığı hekimlerin boşluğunu, ithalleriyle dolduruyor
 • Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor

  August 20, 2019 Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, kadınlarda cinsel isteksizliğe psikolojik sebeplerin dışında demir eksikliği, B12 ve D vitamini yetersizliklerinin yol açabileceğini söyledi. Dr. Altın, “Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor” ifadelerini kullandı.
 • 'Meyve ve sebzeleri pestisitten arındırmak için karbonatlı su'

  August 18, 2019 Dr. Öğr. Üyesi Bölek, yapılan bir çalışmada meyve ve sebzeleri pestisitten arındırmak için karbonatlı suyla yıkamanın diğer yöntemlerden daha etkili olduğunun ifade edildiğini bildirdi.
 • İngiltere'de ameliyatta hastanın boğazına kaçan takma dişleri 8 gün sonra fark edildi

  August 14, 2019 Karın bölgesinden rutin bir ameliyat geçiren 72 yaşındaki hasta bu nedenle birçok kez hastaneye gitti, yeni ameliyatlara girdi ve kan nakilleri yapıldı. Norfolk bölgesindeki James Paget Hastanesi, yaşananların ardından hasta bakım sürecinde değişiklikler yapıldığını açıkladı.
 • ‘Estetik yaptırmak için kredi çekiyorlar’

  August 14, 2019 Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) İkinci Başkanı Prof. Dr. Selahattin Özmen, “Türkiye’de estetik kaygılarla yapılan harcamalar arttı, kredi çekip ameliyat olmak isteyenler var. Türk insanı estetik için şu an minimum kişi başı 2 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar bütçe ayırabiliyor.” dedi.
 • Türkiye'nin şifalı suları bir 'tık' uzaklıkta

  August 14, 2019 Türkiye genelindeki tüm kaplıcalar 'www.kaplica.saglik.gov.tr' adresinden öğrenebilecek.
 • Kansere karşı en dirençli kan grubu belli oldu

  August 14, 2019 İsveç'in Karolinska Enstitüsü'nden bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda, kişinin kan grubu ile kanser geliştirme olasılığı arasından bir bağlantı olduğu belirlendi.
 • Hastanede yaşanan sorunlar yurttaşları bezdirdi

  August 13, 2019 Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yoğunluk nedeniyle hastaların şikâyetleri her geçen gün artıyor. Hasta ve hasta yakınları, hastanenin fiziki koşullarının kötü olduğunu, koridorların dar olduğunu, bekleme alanlarında sıkıntılar yaşadıklarını, özellikle retina bölümüne gelen 60 yaş üzeri hastaların doktora ulaşmakta zorluklar yaşadıklarını, muayene için randevu almalarına karşın saatlerce kuyrukta beklediklerini söyleyerek Sağlık Bakanlığı’nı acil göreve davet ettiler. Tabip odası yetkilileri ise Ankara’da bulunan çok sayıda kamuya ait hastanenin kapatılarak Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşındığını, bu nedenle merkezde bulunan hastanelerde yoğunlukların yaşandığını söylediler.
 • Epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler

  August 13, 2019 Bağımsız bir yaşam sürme, iyi bir eğitim alma, toplumsal hayatta ve iş bulmada hastalık nedeniyle sıkıntı yaşamama... Her insanın en temel beklentilerinden olan bu konular sürekli nöbetlerle baş etmek zorunda olan epilepsi hastaları için çözülmesi çok güç problemler anlamına gelebiliyor.
 • Dondurma yerken dişiniz ağrıyorsa...

  August 13, 2019 Aşırı soğuk gıdalar, diş minesini çatlatabilir. Dişlerde çürük, kırık varsa hassasiyet artabilir ve ağrı daha çok hissedilebilir.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: