Cumhuriyet Sağlık

Ağustos 10, 2016

 • Romanya'da 25 kişi gripten yaşamını yitirdi

  January 21, 2019 Ülkede solunum yolu enfeksiyonuyla hastaneye gidenlerin sayısı 90 bini geçerken, toplam 268 A (H1) vakası rapor edildi
 • Küçük Rojbin, acil nakil sırasından çıkarıldı!

  January 21, 2019 Şırnaklı bir babanın 3 çocuğundan birisi olan Rojbin Yürük, kalp nakli bekliyor. Duyarlı vatandaşlardan yardım bekleyen çaresiz baba Abdurrahman Yürük, "Evimiz barkımız Şırnak'ta kaldı, biz şu anda İstanbul'da bu tedaviyi görüyoruz. 2 yıldan bu yana hastalığı açısından bir ilerleme sağlanmış değil. Son tahlillerle birlikte durumunun daha da ağır olduğunu, gittikçe kötüye gittiğini söylüyor doktorl
 • Kediden bulaşan parazit gözünü kör etti!

  January 21, 2019 İzmir’de yaşayan kimyager Gizem Yalçın (26), makyaj yaparken sağ gözünün görmediğini fark ederken Güzellik Uzmanı Ş.G. (24) ise ipek kirpik uygulaması yaparken sol gözünün görmediğini anladı. İki genç kadın da büyük bir panikle hastaneye giderken yapılan tetkiklerde kedi dışkısında bulunduğu belirtilen toksoplazma parazitinin, gözlerinde yaraya yol açtığı anlaşıldı.
 • Öykü Arin için kan verdiler

  January 21, 2019 İzmir'de, löseminin nadir görülen bir türü olan Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) hastalığı tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı ile diğer lösemi hastaları için bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte, yurttaşlar kök hücre için kan bağışında bulundu.
 • Koroner baypas sonrası cinsel gücü artırıcı ilaç kullanımı uyarısı

  January 20, 2019 Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, koroner baypas sonrası cinsel fonksiyon bozukluklarının cinsel uyarıcı ilaç kullanımıyla desteklendiğini belirterek, "Bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı" dedi.
 • Hantavirüsten ölenlerin sayısı artıyor

  January 20, 2019 Arjantin'in Chubut eyaletinde ortaya çıkan hantavirüs enfeksiyonu nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke çapında virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 13'e yükseldi.
 • Tarçında beyin kanaması riski

  January 20, 2019 Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde birtakım sağlık problemlerine yol açtığını belirtti. Yeşilada, "Tarçında bulunan 'kumarin' adlı madde kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabilir" dedi.
 • Su diye içtiği tuz ruhu hayatını kararttı

  January 19, 2019 Adana'da, 2 yıl önce temizlik yaptığı esnada su zannederek içtiği tuz ruhu nedeniyle yemek borusu ve midesi tahrip olan genç kız, sadece mama ve suyla besleniyor.
 • Yatağa bağımlıydı, Türkiye’de yürüdü

  January 19, 2019 LİBYA'DA geçirdiği trafik kazası sonrası beyninde meydana gelen hasar sonucu yatağa bağımlı kalan 13 yaşındaki Yumni Mohammed, İstanbul'da sağlığına kavuştu. 4 aylık rehabilitasyon sürecinin ardından ilk adımlarını atmaya başlayan Mohammed, "Her gün bir adım daha ilerlediğimi hissediyorum. Türk doktorlarına teşekkür ederim" dedi.
 • Alerjiler giderek yaygınlaşıyor mu?

  January 19, 2019 ABD’de kimi okullarda ve kimi havayolu şirketlerinin uçuşlarında fındık fıstık tüketiminin yasaklanmasına bakılırsa, bir alerji histerisi çağına girmekte olduğumuz söylenebilir.
 • Türkiye’de 4 pudra markasından asbest çıktı

  January 18, 2019 Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği (ASTA) ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği’nin (ASUD) araştırmasına göre Türkiye’deki 4 pudra markasından asbest çıktı. Bir sonraki araştırma tüm talkları kapsayacak.
 • DERGİ - Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı bol karbonhidrat ve az protein mi?

  January 18, 2019 100 yaşını aşkın nüfusun en yoğun olduğu Okinawa adasında uygulanan diyeti inceleyen araştırmalar, 10:1 oranında karbonhidrat ve protein içeren bir diyetin vücudu yaşlanmanın etkilerinden koruyabileceğini gösteren verilere dikkat çekiyor.
 • 5 yaşında da 90 yaşında da görülüyor: Gizli hastalık Akalazya

  January 18, 2019 Reflünüz geçmiyorsa, tekrar ediyorsa dikkat edin! 5 yaşında da görülüyor, 90 yaşında da. İşte gizli hastalık: Akalazya
 • ODTÜ'lü bilim insanlarından kanseri vücut sıcaklığından teşhis eden teknoloji

  January 17, 2019 ODTÜ'lü bilim insanları, tümörlü hücrelerin kanser olup olmadığını vücudun sıcaklık değerlerinden yola çıkarak "elektrik akımı ve kızılötesi kameralar" ile teşhis edebilen yeni bir teknoloji geliştirdi. "Elektro-termal görüntüleme" adını verdiklerini teknolojileri için ABD'den patent aldıklarını bildiren Gençer, Avrupa patentini değerlendirme süreçlerinin devam ettiğini belirtti.
 • WHO 2019’da sağlığı tehdit edecek 10 tehlikeyi yayınladı

  January 17, 2019 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019 yılında küresel anlamda sağlığı etkileyecek en büyük 10 tehlikeleyi sıraladı.
 • Sömestir tatilinde siber zorbalığa dikkat!

  January 17, 2019 Yaklaşık 18 milyon öğrencinin yarın karne almasıyla başlayacak yarıyıl tatilinde çocukların teknolojiye daha çok yönelmesinden kaynaklı siber zorbalık konusunun daha da önem kazandığının altını çizen Uzm. Psk. Sesil Delikan Kalender aileleri uyardı.
 • Risk grubundakilerde grip hayati tehlike: Gripten koruyucu 7 önlem

  January 17, 2019 Dünyada her yıl 600 milyon kişiyi etkileyen grip, kış aylarında artış gösteriyor. Halk arasında “ilaç kullansam da kullanmasam da 1 hafta atlatıyorum” algısı nedeniyle grip enfeksiyonu, bazen menenjit ve zatürre gibi ciddi hastalıklara kadar ilerleyebiliyor.
 • 15 ayda 173 kilodan 89 kiloya düştü: 'Görüntümden utanmıyorum'

  January 17, 2019 15 ayda 173 kilodan 89 kiloya düştü
 • İyi arkadaşların sağlığa olan etkisi araştırıldı

  January 16, 2019 Arkadaşlarınız sağlığınızı iyileştirebilir, tabii eğer çıkarsız, arkanızı kollayan, dürüst ve sır saklayanlarını bulabildiyseniz. Araştırmalara göre iyi arkadaşlara sahip olmak, sağlığı diyet ve egzersiz kadar etkiliyor. Güçlü sosyal iletişim içerisinde olanlarda depresyona girme ve ölümcül krizlerin oluşma riski azalıyor. Bunu da F vitamini sağlıyor, kaynağı ise dostlar.
 • Kistik Fibrozis tedavisinde ‘ter testi kiti’ hayati önem taşıyor

  January 16, 2019 Doğumla birlikte ortaya çıkan genetik bir hastalık olan Kistik Fibrozis’in erken tanısı için ter testi büyük önem taşıyor. Ancak hastalıkla mücadele için hayati derecede önemi olan bu testin bir yıldır temin edilemediğinden yapılamadığı belirtiliyor. Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KifDer) yaptığı açıklamada; hayati önem taşıyan kitin acilen temini için gerekli çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguluyor.
 • Sağlıkta şiddet bitmiyor: Doktor beyin sarsıntısı geçirdi

  January 16, 2019 Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki devlet hastanesinde görevli Uzman Dr. Nalan Uygun (46), tartıştığı hasta yakını Mustafa F. (26) tarafından darbedildi. Şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
 • Kış mevsiminin yeni salgını: Mide Gribi

  January 16, 2019 Grip denilince aklınıza ilk olarak burun akıntısı, öksürük ve tıkanan burunlar geliyorsa yalnız değilsiniz. Ancak söz konusu mide gribi olduğunda tüm bu tanıdık belirtiler yerini karın ağrısı, kusma ve ağrılara bırakıyor.
 • Silikozis hastalığı teşhisinde ölümcül hata

  January 16, 2019 Seramik sektöründe çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarının belirlenmesi için çekilen akciğer filmlerinin değerlendirildiği çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Özel firmalar tarafından çekilen akciğer filmlerinin kalitesinin kötü olduğu ve yapılan okumaların bir kısmının hatalı olduğu belirlendi. İncelemede, silikoz teşhisi konulan işçilerin bazılarında hastalığa rastlanmazken, 'hasta değil' denilen bazı işçilerde ise silikozis bulgusu tespit etti.
 • Soğan-sarımsak kadar ağız kokusuna neden oluyorlar

  January 15, 2019 Soğan ve sarımısak kadar, et, balık, peynir gibi yiyecekler de ağız kokusuna sebep olabiliyor.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: