Milliyet Ekonomi

Ağustos 9, 2016

 • Son dakika | Bakan Selçuk'tan müjde! Her ay 650 lira destek verilecek

  October 13, 2019

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin hayata geçirileceğini belirtti.

  Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

  "Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak."

  ANNELERE TOPLAM 169 MİLYON LİRA YARDIM

  Bakan Selçuk, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da SGK tarafından uygulanacağını bildirerek,"Bir anne 24 ay

 • Elmasıyla ünlü ilçeden kenevir atağı

  October 13, 2019

  Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden Kayseri'nin Yahyalı ilçesinin otomobil sektöründen ilaç sanayisine kadar birçok alanda kullanılan ve ilçede bu yıl ilk defa hasadı yapılan kenevirde merkez olması hedefleniyor.

  Daha önce görev yaptığı Samsun Vezirköprü'de yetiştirilen kenevirin Yahyalı iklimine ve toprak yapısına uyum sağlayabileceğini fark eden Kaymakam Yunus Emre Altıner, bu durumu çiftçilerin lehine çevirebilmek için harekete geçti.

  Kaymakamlık tarafından kenevir yetiştiriciliğiyle ilgili toplantılar düzenlenen ve çeşitli çalışmalar yapılan ilçede deneme amacıyla bir çiftçi kenevir ekti.

  "İLK YIL OLMASINA RAĞMEN VERİM ÇOK İYİ"

  Yahyalı Kaymakamı Altıner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla kenevir ekim alanlarının yaygınlaştığını söyledi.

  Ekim alanı içerisinde bulunan ve kenevir

 • Elmasıyla ünlü ilçeden 'kenevir' atağı

  October 13, 2019 Deneme amacıyla ekilen kenevirden yüksek verim alınan Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden Kayseri'nin Yahyalı ilçesinin "kenevir üretim merkezi" olması hedefleniyor.
 • Türkiye'den ABD'ye gaz türbini satışı

  October 13, 2019

  Elektrik üretim portföyünün büyük çoğunluğunu yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturduğu Zorlu Enerji Üst Yöneticisi Sinan Ak, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin farklı illerindeki verimsiz gaz çevrim santrallerini bu kapsamda değerlendirdiklerini söyledi.

  Bursa, Kayseri, Ankara, Yalova ve Lüleburgaz'da yaklaşık 370 megavat kapasiteli verimsiz gaz türbinlerinin bir kısmını ABD'ye sattıklarını belirten Ak, "Türbinlerin bir kısmını da önümüzdeki aylarda satacağız. Bunlar verimsiz santrallerimiz. Amerika bunları alıyor ve yenilenebilir enerji santrallerinde yedekleme (back up) santral olarak kullanıyor. Amerika'da o kadar çok yenilenebilir enerji yatırımı yapılıyor ki, enerji arz güvenliğinin kesintisiz sağlanması için gaz santralleri yedek olarak kullanılıyor." ifadelerini kullandı.

  Ak, ABD'de yenilenebilir enerji santrallerinde üretimin anlık durma

 • Kaçak ve elektronik sigara yakalamalarında büyük başarı

  October 13, 2019

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması amacıyla, Bakanlık olarak bir taraftan yasal ticareti hızlandırmaya yönelik tedbirler alırken aynı zamanda yasa dışı ticareti ve kaçakçılığı önlemek için kararlı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

  Son 5 yılda gümrük denetimi ve kontrol amaçlı teknolojiye 350 milyon lira yatırım yapıldığını dile getiren Pekcan, "Yasa dışı ticaretle mücadelemizi, X-ray tarama sistemi, Komuta Kontrol Merkezi, Plaka Tanıma ve Yeni Nesil Araç Takip Sistemleri, CT Tomografik Bagaj Kontrol Sistemi, Yutucu Tespit Sistemi gibi modern ve güncel her türlü teknolojik altyapımızla, narkotik köpeklerimizle ve Narkotik Suçlarla Mücadeleye yönelik kurduğumuz uzman NARKOKİM ekiplerimizle etkin olarak

 • Yumurta ihracatçılarından ABD hamlesi

  October 13, 2019

  Türk yumurta ihracatçısının uzun dönemdir girmek istediği ABD pazarına ilk yumurtalar uçakla gönderildi, numune olarak giden ürünün testleri geçmesi halinde ilk etapta 10 konteynerlik ihracat bekleniyor.

  Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün en önemli pazarı Irak ile son dönemde sıkıntılar yaşandığını, buna rağmen ihracatın devam ettiğini söyledi.

  İhracatın bir miktar gerilemesiyle ürün fazlasının oluştuğunu ve fiyatların gerilediğini dile getiren Girit, alternatif pazarlar geliştirmeye odaklandıklarını ifade etti.

  İhracattaki tek pazara bağlılığı ortadan kaldırmak için dünyanın en uzak noktalarına kadar tanıtım ve pazarlama çalışması yürüttüklerini belirten Girit, şunları kaydetti:

  "Bu kapsamda ABD'den iyi bir haber geldi,

 • EYT'de son gelişmeler neler? EYT yasası çıkacak mı?

  October 13, 2019

  EYT'de yaşanan gelişmeler vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ı üzdü. Bakan yaptığı açıklamada EYT konusunda bir çalışmalarının olmadığını ifade etti. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylar içerisinde Prof. Dr. Vedat Bilgin görevlendirilmiş ve konuya ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı EYT konusunda 3 yöntemi TBMM'ye sunmuştu. Peki EYT konusunda son gelişmeler neler?

  BAKAN ALBAYRAK'TAN EYT AÇIKLAMASI

  AKP’nin Kızılcahamam kampında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili sorulara karşılık “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” dedi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı

 • Altın fiyatları ne kadar oldu? 13 Ekim Çeyrek altın fiyatları

  October 13, 2019

  Altın fiyatlarında yaşanan değişim yatırımcısı tarafından araştırılmaya devam ediyor. Haftanın son işlem gününde 279 liradan işlem gören 24 ayar külçe altının gram fiyatı an itibariyle 282 liradan alıcı buluyor. Borsanın işleme kapalı olduğu şu saatlerde Çeyrek altın ise 462,40 liradan satışa sunuluyor. Vatandaşların verilen bu fiyatlar üzerine işçilik ve kar marjlarını da hesaba kattıktan sonra altın alımına ilişkin hamlelerini yapmaları gerekiyor.

  Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 1,17 azalışla 279,90 liradan tamamladı.

  İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 455,00 lira, Cumhuriyet altını 1.864,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,17 düşüşle 279,90 liradan

 • Haberler: Elektronik çek dönemi başlıyor

  October 13, 2019

  Sistem, bankacılık hizmetleri kapsamında çalışacak. Cep telefonu, ATM, ithalat-ihracat, internet uygulamaları ve e-ticarette kullanılabilecek elektronik çek ile Türkiye’de yaygın şekilde finansman aracı olarak kullanılan çekte sahteciliğin önüne geçilecek. Ticaret Bakanlığı’nca ön çalışması yapılan düzenleme taslağında 25 bin TL ve üzeri miktarlar için elektronik çek kullanımının zorunlu tutulduğu, ancak geçiş sürecinin daha sancısız atlatılabilmesi için bu zorunluluktan ve limit uygulamasından vazgeçildiği öğrenildi.

  Meclis’e sunulacak

  Teknolojik gelişmeleri dikkate alarak ve çekte sahteciliği önleme amacıyla elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacak düzenlemenin Meclis gündemine getirilmesinde son viraja girildi.

  Ticaret Bakanlığı’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı elektronik çek ve bonoya ilişkin düzenleme taslağını bu hafta içinde AK

 • Milyonları ilgilendiriyor! Zam oranı ne olmalı?

  October 13, 2019 Türkiye’de 6 milyon hanede oturan vatandaşlar kira ödüyor. Kiracı ile ev sahipleri arasında zamdan tadilata, kontrat bitmeden tahliye talebinden evin satılmasına kadar onlarca sorun yaşanıyor. İki tarafın da haklarını bilmesi önemli. İşte kiracı ve ev sahiplerinin haklarını ortaya koyan o rehber...
 • Yağ yağ değil, bal bal değil, eti hiç sormayın

  October 13, 2019

  Gıdada tağşiş yapanlar artık hangi ürüne ne katacaklarını şaşırdı! Gıda arsızları, her geçen gün daha fazla üründe, daha fazla işlem yaparak yediklerimizi burnumuzdan getirmeye devam ediyor! Gıda maddelerine karıştırmadıkları başka madde kalmayan firmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden ifşa edildi. Buna göre, tağşiş ve taklit yapan firmaların sayısı artmaya hızla devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesinde kamuoyuna duyurulan listede 618 firmanın 1211 parti üründe taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi kullandığı tespit edildi.
  Listeye göre yine en büyük tağşiş oranı zeytinyağı ve hazır gıdalarda görüldü. Ardından tereyağı, peynir, salça, baharat gibi ürünler geliyor.

  Hayatla oynuyorlar

  Çaya baharata salçaya

 • Turizmde katkı payı başlıyor

  October 13, 2019

  Tanıtım için

  Temmuzda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmuş, ajansın faaliyetlerinin finansmanında kullanılmak üzere turizm payı alınması kararlaştırılmıştı.

  Buna göre, bileşik tesisler ile konaklama tesislerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yeme-içme ve eğlence tesisleri, deniz turizmi tesisleri ile deniz turizmi araçlarından binde 7.5, seyahat acentelerinden uçak bileti satışı hariç on binde 7.5, hava yolu işletmelerinin ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden on binde 7.5, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce işletilenler hariç havalimanı ve terminal işletmelerinden binde 2 turizm payı alınacak.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, turizm payına ilişkin beyannamelerin verilme ve ödemesine ilişkin esasları belirlemeye yetkili kılınırken, Gelir İdaresi Başkanlığı da konuya ilişkin bir

 • ‘Önce ülkemiz sonra turizm’

  October 13, 2019

  Bu sene 16 milyon turist ağırlaması hedeflenen Antalya’da ekim ayı itibarıyla gelen turist sayısı 13 milyonu geçti. Yurt dışında başlatılan olumsuz propagandaya rağmen Antalya’da turistler tatillerini gönül rahatlığı içinde geçiriyor. Ekim ayı olmasına rağmen otellerdeki doluluk oranı düşmeyen Antalya’da gündüz, deniz ve havuzlarda eğlenen turistler için geceleri de animasyon ekipleri tarafından çeşitli şovlar organize ediliyor.

  Memleketin bekası

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, memleketin bekası, hayrı için olan şeylerde ticari faaliyetlerle ilgili yorum yapmanın doğru olmadığını belirterek, “Dolayısıyla turizm sektörü de sonuç itibarıyla bir ticari faaliyet. Ülkemizin huzuru, bütünlüğü sözkonusu olduğu bir yerde turizmin etkilenmesi çok sorun değil” dedi.

  Kemer Turistik Otelciler

 • Promosyona ‘düzenleme’

  October 13, 2019

  Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ürünle hediye edilen promosyonun tüketicilerce kolay şekilde edinilebilmesi amacıyla promosyonu düzenleyen tarafından her türlü etkin yöntem sağlanacak.

  Yanında hediye olmayacak

  Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, asıl ürünün dışındaki çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik ürünler, ürünün yanında hediye olarak verilemeyecek.

  Öte yandan her türlü ateşli veya ateşsiz silah reklamı yasak olacak.

 • Sütte üretim azalıyor yumurta pazar arıyor

  October 13, 2019

  Üretimdeki planlama yetersizliğinden dolayı yaz aylarında arz fazlası oluştuğunu anlatan üreticiler, mevcut dönemde ise arzın azalıp talebin arttığını ifade ediyor. Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, talebi karşılayamayan üretim nedeniyle ilerleyen günlerde süt ve süt ürünleri fiyatındaki artışın tüketiciye yansımaya devam edeceğini söyledi.

  Eskiyörük, “Sütün bol olması gereken zamanda yetersizlik oluştu. Üretici kazanamıyor. Yem fiyatları nedeniyle ya hayvanı besleyemiyor, ya kesime gönderiyor. Süt veren inekler gidiyor. Bu dönemde azalan süt üretimi yakında raf fiyatlarına yansıyacaktır. Üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtarmak mümkün olmuyor” dedi.

  Yarım milyon ton

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 ağustos dönemi süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna

 • İhracatta nar bereketi

  October 13, 2019

  Türkiye 2017’de 96 milyon 715 bin dolarlık nar ihracatına imza attı. Geçen yıl ise Rusya pazarının güçlenmesiyle nar ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 115 milyon dolara yükseldi. Bu sezon kalitesiyle ön plana çıkan Türk narında ihracatın 2019’u 125 milyon dolarla kapatması öngörülüyor.

  Rusya ve Irak ilk sırada

  Ocak-Eylül 2019 verilerine göre, nar ihracatında ilk sırada 10.7 milyon dolarla Rusya yer alıyor. Bu ülkeyi 9 milyon dolarla Irak ve 3.9 milyon dolarla Almanya izliyor.

  Dış pazarda ülke sayısını artırmayı amaçladıklarını belirten Uçak, “Geçen yıl 68 ülkeye ihracat yaptık. İhracat bu yıl da iyi olacak. Geçen yılın üzerine 10 milyon dolar koyacağız.

 • ‘Sezon’ bitince tavuk ucuzladı

  October 13, 2019

  Yaz boyu piknik yapan vatandaşların mangallarda ızgara yapıp bolca tükettiği tavuğun fiyatında, sonbaharın gelişi ve av sezonunun başlayıp tezgahlarda balığın bollaşması nedeniyle ciddi oranda gerileme yaşandı. Irak’a ihracatın durması da üreticiyi üzdü. İhracat durunca, iç pazarda üretim fazlalığı oluştu.


  ‘Bütün pilicin kilosu 5.5 TL’

  Balıkesir Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Bahattin Baltaş, tavukçuluk sektöründe baz alınan bütün pilicin kilo maliyetinin 7.5 TL civarında olduğunu, buna karşın ortalama kilo satış fiyatının 5 - 5.5 TL aralığında seyrettiğini söyledi.

  Perakende tavuk satışı yapan Özdeyiş Özdemir, “Perakende olarak ciğerin kilosu 6, taşlık 8, çorbalık 4, kemikli bütün göğüs, bütün piliç 9 lira. Yazın 30-35

 • Cep telefonu ortaya geldi!

  October 13, 2019

  Cep telefonu sektöründe giriş ve orta segmentteki modellere ilgi artıyor. Döviz kurlarındaki artış nedeniyle üst segmentteki modellerin ulaşılmaz hale gelmesi diğer segmentlere olan talebi artırdı. Ülkemizde 2019’da 10-11 milyon adet cep telefonu satılması öngörülüyor. Bu sayının yüzde 70-80’den fazlası orta ve giriş segmentinde olacak. Son çıkan yasayla 3.500 TL altındaki modellere taksit seçeneği sunulması bu yönelimi daha da artırdı. Piyasada 1.200-3.500 TL arası giriş, 3.500 TL ile 7.000 TL arası telefonlar ise orta segment olarak adlandırılıyor. Diğerleri ise üst segment. Üreticiler son dönemde orta ve giriş segmentinde pek çok yeni modeli piyasaya sundu. Bu modellere göz attık.

  Z kuşağına hitap ediyor

  Oppo,

 • Pilot girişime 4 milyon TL

  October 13, 2019

  Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ve Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, yapay zekâ, blockchain, e-ticaret, personel yönetimi, robot yazılımlar gibi farklı alanlarda uygulamalar geliştiren teknoloji odaklı girişimler sunum yaptı. AppNava, B2Metric AI, Blok-Z, Efilli, Monday Hero, Pabbler, Piple, Robomotion ve Shopi isimli girişimler programı başarıyla tamamlayarak 125’er bin TL nakit desteğinin yanı sıra iş modellerini ve çözümlerini yatırımcılara tanıtma fırsatı da buldu.

  Programdan bugüne kadar 65 girişim mezun oldu, girişimlere 4 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldı. Geçen yıl toplamda 280 kişiye istihdam sağlayan girişimler 24 milyon TL ciro elde

 • Altın fiyatları ne kadar? Güncel altın fiyatları

  October 12, 2019

  Altın fiyatlarını yakından takip eden vatandaşlar, altın fiyatları hakkında bilgi almak istiyor. Altın satın almak isteyen veya var altın bozdurmak isteyen vatandaşlar altın fiyatı ne kadar merak ediyor. İşte gram,çeyrek, altın fiyatları haberimizde...

  GRAM ALTIN NE KADAR?

  Altın (gr) alış 281,71 TL / satış 281,76 TL

  ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

  Çeyrek Altın alış 445,94 TL / satış 456,05 TL

  YARIM ALTIN NE KADAR?

  Yarım Altın alış 889,10 TL / satış 912,09 TL

 • Bakan Turhan, Ankara-Sivas YHT açılış tarihini açıkladı

  October 12, 2019

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bir dizi incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde Sivas’a geldi. Devam etmekte olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tiren projesinin Köklüce mevkisindeki şantiyesini ziyaret eden bakan ve beraberindekiler burada, projenin paydaşları ve yüklenici firma temsilcilerinin yer aldığı toplantıya katıldı.

  Toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Turhan, Yüksek Hızlı Tiren projesinin Ramazan Bayramından önce hizmete alınacağını açıklayıp, “Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı Sivas şantiyesindeyiz. Bu projede çalışan müteahhitlerimizle, teknik ekiple, valimizle beraber çalışmalar hakkında bilgi aldık, değerlendirmeler yaptık. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı İnşallah planladığımız şekilde devam ediyor. Hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuna açıkladığı gibi önümüzdeki Ramazan bayramından

 • 'Dana etli orman kebabı' diye sattı... Şoke eden gerçek ortaya çıktı!

  October 12, 2019

  Tarım ve Orman Bakanlığı 'Taklit ve Tağşiş' listesini yeniledi. Son tahlillerde 618 firmanın 1211 parti üründe taklit ya da tağşiş yaptığı tespit edildi. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok şehirdeki denetimlerde rastlanan hileler tek tek açıklandı. Sahtecilik yapılan ürünün, 130'u İstanbul'da, 73'ü Ankara'da, 123'ü İzmir'de, 101'i Adana'da, 56'sı Diyarbakır'da ve 65'i Bursa'da bulundu.

  LAHMACUNDA SAKATAT

  İstanbul'daki birçok restoran ve market ürünlerinde at eti olduğu tespit edildi. Fatih'te bir restoranda ve Pendik'te bir markette satılan 'dana kavurmada' at eti tespit edildi. Çok sayıda lahmacun dükkanında kanatlı hayvan eti, sakatat kullanıldığı belirlendi. Beylikdüzü'nde satılan bir kahvede ilaç etken maddesi (Sildefanil) bulundu. Sancaktepe'deki

 • Dijital oyunlardaki 'İslamofobik mesajları' ortaya çıkarıyorlar

  October 12, 2019

  Süzen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siber saldırıların önlenmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  Siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler kadar siber güvenlikte eğitimin de önemli olduğunu vurgulayan Süzen, siber saldırı anında yapılacak hamlelere ilişkin eğitim verdiklerini dile getirdi.

  Günümüz dijital çağında çocuklarda bilgi zehirlenmesi oluştuğunu aktaran Süzen, bu durumun çocuklara dijital oyunlar ve sosyal medya tarafından aşılandığını aktardı.

  Dijital oyunlarda bilinçaltına gönderilen gizli mesajlara ilişkin çalışmalarla halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Süzen, şu değerlendirmede bulundu:

  "26 oyunda hem dinimize hem de Peygamber Efendimize hakaretler içeren subliminal mesajlar tespit ettik. Subliminal mesajlarla çocuklarımız dinsizleştirilmeye çalışılıyor. Bu tür oyunları merkezimizce tespit edip, toplumla paylaşmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız dijital hayatta

 • Sayısal Loto çekilişi saat kaçta yapılacak? 12 Ekim Sayısal Loto sonuçları sorgulama

  October 12, 2019

  Milli Piyango İdaresi tarafından çarşamba ve cumartesi akşamları çekilişi gerçekleştirilen Sayısal Loto'da bu akşam heyecan dolu bir çekiliş gerçekleşecek. 6 haftadır devreden Sayısal Loto'nun son çekilişinde büyük ikramiye 10 milyonu aşmıştı.

  Peki Sayısal Loto çekilişi saat kaçta yapılacak. 10 milyon 972 bin 110 TL'lik ikramiye sahibini bulacak mı?

  SAYISAL LOTO ÇEKİLİŞİ SAAT KAÇTA YAPILACAK?

  Bu akşam gerçekleşecek olan Sayısal Loto çekilişi Milli Piyango İdaresi resmi internet sitesinde saat 21.15'te canlı olarak yapılacak. Sonuçlar belli olduğunda kazandıran numaraları haberimizde bulabileceksiniz.

 • Kestane kebabın fiyatı el yakıyor

  October 12, 2019

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane tezgâhlarda yerini aldı. Kestane fiyatı çarşı pazarda kilogramı 10-25 lira arasında değişiyor. Sokak satıcılarının mangalında ise fiyat kilogram başına 70-100 liraya kadar çıkıyor. 100 gramı 10 lira, 300 gramı ise 30 liradan vatandaşa sunuluyor.

  Üretim % 15 artacak

  Fiyatların kestanelerin büyüklüklerine göre değiştiğini söyleyen sektör temsilcileri, kestane ihracatında katma değerli ürünlere yoğunlaşmak gerektiğine dikkat çekiyor. Türkiye’de en fazla kestane üretimi ise Ege Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Üreticiler bu yıl kestanede yüksek rekolte bekliyor. Sektör temsilcileri bu yıl üretimde yüzde 15’lik artış öngörüyor.

  65 bin ton

  Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, yılda 65 bin ton kestane üretiliyor. 2018’de 13 bin ton kestane ihraç

 • TMO kuru inciri 18 TL’ye alacak

  October 12, 2019

  TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ile Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan arasında kuru incir alımına ilişkin protokol imzalandı. Güldal, incir fiyatlarının üretici aleyhinde seyretmesinden dolayı TMO’nun incir alması konusunda kendilerine talep geldiğini, bu kapsamda Tariş’le protokol imzaladıklarını bildirdi.

  Tüccardan alım yok

  Güldal, “Tariş, aldığı ürünlerin üretici belgelerini bize sunacak. Tüccardan ya da bu işin ticaretini yapandan kuru incir alımı söz konusu olmayacak. Bunun altını kalın bir çizgiyle çizerek ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

  Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan da TMO’nun incirde müdahale alımı yapmasının önemli olduğunu belirtti.

  Kuru incir alımları, 14 Ekim Pazartesi gününden itibaren yapılacak. Ürün bedeli ödemeleri, teslimattan sonra en

 • Robotlar da insan gibi ‘dokunacak’

  October 12, 2019

  Robotların dokunduğunu insan gibi hissetmesini mümkün kılan bu teknolojiyi Türk bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin geliştirdi. Erken aşamadaki bu keşfin dünya çapında patentlenmesi ve ikinci aşama yatırım fazına geçmesini Inventram gerçekleştirdi.

  Sensobright ismiyle şirketleşen bu teknolojinin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, “Pek çok yenilikçi teknoloji uzun yatırım süreleri ve yüksek risk nedeniyle ticari aşamaya geçemeden laboratuvarlarda unutulup gidiyor. Biz bu konuda kendimizi sorumlu hissederek elimizi taşın altına koyduk” dedi.

  NASA da ilgilendi

  NASA’nın da dikkatini çeken bu teknoloji robotlara insan hassasiyeti üzerinde dokunma duyusu kazandırıyor. 5.2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen teknoloji, sağlık,

 • Palamut 30 TL lüfer 50 TL

  October 12, 2019

  Doğal dengenin korunması, balıkların rahat göç etmesi ve en az bir kez yavru vermesi için uygulanan 138 günlük av yasağının ardından 1 Eylül’de ağlarını denize bırakan balıkçılar palamut tutmaya başladı. Ağlara takılan palamut tezgahları da şenlendirdi ancak fiyatı ateş pahası...

  Kadıköy’deki Özmen Balıkçılık’tan Mehmet Kaya, ekim ayının palamut akınıyla geçmesini umut ettiklerini belirterek, “Suların soğumasıyla birlikte denizin lezzet sembolü palamut az da olsa avlanmaya başladı. Palamut olunca tezgah başka oluyor. Hamsi ve istavrit, palamudun yanında daha kolay satılıyor. Palamut 30 TL ama 4 tanesini 100 TL’den veriyoruz. Hem yağlanmış hem besin değeri çok yüksek olan bu balık umarız uzun süre bol

 • Avrupa teknolojisinde adını ‘ilk 10’a yazdırdı

  October 12, 2019

  Bu gelişme sonrası konuşan NGN Genel Müdür Yardımcısı Sinem Edil, “Farklı hizmet alternatifleri sunan bir şirketiz. Şirketlerin altyapılarının belirli bölümleri için seçilmiş BT yönetiminden, tamamen dış kaynaklı bilişim destek hizmetlerimize; aynı zamanda geleneksel yapılı BT desteğine kadar, şirketlerin her ihtiyacını karşılayacak hizmetleri sağlıyoruz. ‘Kurumlardaki açıkları kapatan’ Yönetilen Hizmetleri ve BT ekibi ile, mesai saatleri dışında da şirketlerin ihtiyaç duyduğu en yakın takipçisi ve yardımcısı konumundayız” açıklamasını yaptı.

  Sinem Edil ayrıca “Bankacılık ve finans, üretim, kamu, perakende ve telekomünikasyon gibi farklı sektörlerde lider kurumsal firmaların yeni nesil güvenilir teknoloji ortağıyız” dedi.

  ‘Rekabette’ fark yarattı

  Şirketin listeye girmesinde, şirketin etkileyici yönetilen hizmetler portföyünün yanında, “Türkiye’nin

 • ‘Duty - free’ye Uzakdoğulu akını

  October 12, 2019

  Unifree’den yapılan açıklamaya göre, Çin başta olmak üzere Uzakdoğu coğrafyasının en önemli bayram ve alışveriş haftalarından 27 Eylül - 10 Ekim arasındaki Golden Week’te, İstanbul Havalimanı’ndaki Unifree’den alışveriş yapan Çinliler rekor kırdı.

  En yüksek ciro

  Unifree CEO’su Ali Şenher, Golden Week haftasında dış hatlar gidiş yolcuları arasında Çinli yolcuların kişi başı harcamalarda yüzde 8 olan paylarını yüzde 11’e çıkardığını belirterek, “Golden Week’in katkısıyla İstanbul Havalimanı’nın açılışından beri en yüksek ciroyu elde ettik. İlgili tarihlerde alışveriş yapan toplam Çinli yolcu sayısı 5 bin 400’ü geçerken haftalık cironun ortalama yüzde 74 üzerine çıkıldı” dedi.

 • İhracatçıya düşük faizli kredi

  October 12, 2019

  Düzenlenen basın toplantısında sorular yanıtlayan ING Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, euro bazlı 1 yıl vadeli kredilerde sabit faiz %2.50’ye, rotatif kredilerde ise faiz %1.85’e düşündüklerini açıkladı. Altı ayda bin ihracatçıya 500 milyon euro kaynak sağladıklarını ve şimdi daha da avantajlı bir paket sunmaktan memnun olduklarını ifade eden Abay, kredi kullanan ihracatçı firmaların çalışanlarına da avantajlı ihtiyaç kredisi vereceklerini söyledi.

  Ülke ihracatını en çok destekleyen banka olma vizyonuyla çalıştıklarını belirten Abay, TİM işbirliği ile hayata geçirilen kredi paketinin ülke ekonomisine olumlu etki yapacağını kaydetti.

  Abay, “STüm TİM üyelerine verdiğimiz ihracat kredisinde oranları daha da avantajlı seviyelere çektik” dedi.

  TİM Başkanı İsmail Gülle yaptığı

 • Halkbank’tan KOBİ için güvenli çek

  October 12, 2019

  Çek yaprağı üzerinde basılı olan tutarın tamamının Halkbank garantisi altına alındığı Güvenceli Çek ile işletmeler, ödeme gününde keşidecinin hesap bakiyesi yetersiz olsa dahi tahsilat yapabilecek.

  Keşidecinin ödeme garanti limitinden karşılanan çek bedelini Halkbank’a daha sonra ödeyebileceği Güvenceli Çek ile ticari ödemeler teminat altında olacak.

  ‘Güvence getirdik’

  Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Güvenceli Çek karnesi talep eden müşterilerine öncelikle kredi limitleri oluşturacaklarını, bankanın ödemeyi garanti ettiği tutarın çek üzerinde basılı olacağını belirtti. Arslan, “İşletmelerin çek tahsilatlarını garanti altına aldığımız bu ürünle ticari faaliyetlere Halkbank güvencesi getirdik” dedi.

  Nakit taşıma riski ortadan kalkıyor

  Arslan, Güvenceli Çek ürününün ticari faaliyetler üzerinde iki yönlü bir etkisi olacağını aktararak, şunları

 • Cari fazlada tarihi zirve

  October 12, 2019

  Türkiye’nin son 12 aylık cari işlemler hesabı ağustosta 5 milyar dolar aşan fazlayla tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Merkez Bankası Ağustos 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Ağustosta cari işlemler fazlası, geçen yılın aynı ayına göre 554 milyon dolar artarak 2 milyar 604 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler fazlası 5 milyar 97 milyon dolara yükseldi.

  Turizm etkili oldu

  Bu gelişmede, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 848 milyon dolar artarak 5 milyar 216 milyon dolara ve ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişlerin 73 milyon dolar artarak 100 milyon dolara yükselmesi etkili oldu. Hizmetler dengesi altında seyahat

 • Dijital Türkiye için 5G reçetesi!

  October 12, 2019

  Mobil iletişimde yeni nesil kapıya dayandı. Dünya ülkeleri ardı ardına 5’inci nesil kablosuz veri transferi teknolojisi anlamına gelen 5G’ye geçme hazırlığında.

  Peki 5G ne getiriyor? Bu teknoloji şimdikinden çok daha hızlı veri transferi, cihazlar arası çok az bir gecikme süresi ve çok sayıda cihazın aynı anda kesintisiz bağlantısını sağlıyor.

  Anahtar fiber...

  Almanya 5G teknolojisine geçen ilk ülkeler arasında. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ile birlikte Almanya’da yeni teknolojiyi inceledik ve Türkiye’nin 5G yol haritasını konuştuk.

  Süel, “Bu teknoloji bütün sektörlere dijitalleşme yolunu açıyor. Dijitalleşme için bir yol haritası, bir reçete belirlenmeli” diyor.

  5G’nin kısa tepkime süresiyle dijitalleşmenin çok kolaylaşacağını belirten Süel tüm

 • Turizmde yine 'rekor' bekleniyor

  October 12, 2019 Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Turizmde gelecek sene de rekorların kırılacağına eminim. Turizm alanında önemli çalışmalar yapılıyor." değerlendirmesini yaptı.
 • ABD Hazine Bakanı'ndan 'Türkiye' açıklaması

  October 11, 2019

  Mnuchin, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın Hazine Bakanlığına Türkiye'ye yönelik "birincil ve ikincil yaptırımlar getirmesi" için yetki veren bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını belirtti.

  Trump'ın Suriye'deki Barış Pınarı Harekatından "endişe duyduğunu" belirten Mnuchin, "Başkan, Türkiye'nin tek bir DEAŞ savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesinin zorunlu olduğunu açıkça söylemek istiyor." ifadesini kullandı.

  "Yaptırımları şu anda yürürlüğe koymayacağımızı söylemek isterim." ifadesini kullanan Mnuchin, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptırımlar konusunda danışma halinde olacaklarını vurguladı.

  Mnuchin, "(Türkiye'nin) Finansal kurumlarını, dikkatli olmaları ve kendilerine yaptırım gelebileceğini konusunda uyarıyoruz. Bir kez daha söylüyorum şu anda bir yaptırım yok. Ancak bu bize verilen en geniş başkanlık yetkileri

 • THY'den 'unutulan eşya satışı' uyarısı

  October 11, 2019

  THY'nin resmi internet sitesinde "Uçaklarımızda unutulan eşyalar hakkında" başlığıyla bir uyarı yayınlandı.

  Uyarıda, bazı sosyal medya kanalları ve internet sitelerinde, kendilerini THY uçaklarında unutulan eşyaların satışını gerçekleştiriyor olarak lanse eden profillerin tespit edildiği belirtilerek, "Bahse konu kişi ve sayfaların Türk Hava Yolları ile ilgisi bulunmamaktadır. Yolcularımızın bu tip ilanlara itibar etmemeleri önemle rica olunur." denildi.

 • MMA TÜRKİYE 10. yılını IMPACT Konferansı ve SMARTIES GALA Gecesi ile kutluyor

  October 11, 2019

  Ülkemizden ve dünyadan fikir önderleri, konuşmalar, ilham verici örnekler ve yeni fikirlerle, Mobil Dönüşüm, Yapay Zeka, Büyük Veri, Otomasyon, Programatik Reklamcılık, Yeni Nesil Yayıncılık, Nesnelerin İnterneti, Tasarım, Konum Tabanlı Teknolojiler, Mobil Video, Influencer Pazarlaması gibi konuları ve bunların geleceğini ele alacak. Mobil pazarlamanın en prestijli uluslararası ödül programı olarak kabul gören Smarties’in Türkiye ve EMEA Bölgesi Gala Gecesi ve Ödül Töreni de etkinliğin akşamında gerçekleşecek.

  50 ülkede, 800 üye ile faaliyet gösteren ve mobil dönüşümün en önemli küresel öncüleri arasında gösterilen MMA’in (Mobil Pazarlama Birliği / Mobile Marketing Association) Türkiye oluşumu, bizi bekleyen geleceğe bir kez daha bir pencere açıyor. MMA

 • Sivil toplum ve iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na destek

  October 11, 2019

  TOBB, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Barolar Birliği, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Türkiye Emekliler Derneği, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından Barış Pınarı Harekatı'na destek için ortak basın toplantısı düzenlendi. Hisarcıklıoğlu, toplantıda, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası adına hazırlanan ortak bildiriyi okudu.

  Türkiye'nin harekattaki amacının sınırlarının güvenliğini sağlamak, ülke ve diğer bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

  "Amaç, bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını

 • 'Brexit`in ertelenmesi hala en olası sonuç'

  October 11, 2019

  UBS Wealth Management ekonomisti Dean Turner, müşterilerine gönderdiği bilgi notunda Brexit'in uzatılması halinde GBP'nin 1.25-1.29 ABD Doları aralığında işlem göreceğini öngördüklerini belirtti.

  Turner, bir Brexit anlaşması olması halinde GBP'de uzun süreli bir ralli yaşanabileceğini belirtirken, "Bir anlaşma olur ise GBP, euro karşısında 0,80'lere ve ABD Doları karşısında 1,35 dolar seviyesine çıkabilir" dedi.

 • Süper Loto 10 Ekim 2019 sonuçları | Süper Loto bu hafta da devretti...

  October 11, 2019

  Milli Piyango İdaresi tarafından perşembe akşamları düzenlenen Süper Loto çekilişinde sonuçlar belli oldu. Süper Loto oyununun 625. hafta çekilişinde 6 bilen çıkmayınca 10 milyon 203 bin 893 lira devretti.

  Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 5 bilen 59 kişi 11 bin 201'er lira, 4 bilen 3 bin 685 kişi 195'er lira, 3 bilen 78 bin 188 kişi 15 lira 45'er kuruş ikramiye kazandı.

  SÜPER LOTO SONUÇLARI 10 EKİM 2019


 • Aromatik bitkilerde 2023 hedefi 5 milyar dolar

  October 11, 2019

  Aydın ve 12 milletvekillinden oluşan komisyon üyeleri, Sürmene ilçesinde bulunan Milli Parklar Genel Müdürlüğü Çamburnu Tesisleri'nde düzenlenen programda bir araya geldi.

  Programda konuşan Aydın, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili olarak, "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nda inşallah ordumuz muzaffer olur. Bizim için çok önemli günleri yaşıyoruz. Orada bir terör devletinin kurulmasını istemiyoruz. Tüm dünyaya rağmen oraya girilecek denildi. Afrin Zeytindalı Harekatı'nda olduğu gibi bu Barış Pınarı Harekatı'nı da muzaffer olarak ordumuz kazanacak. Çünkü ömür boyu orada bir terör devletini istemiyoruz. İnşallah onda da başarılı olacağız." diye konuştu.

  Komisyon olarak çalışmalar kapsamında daha önce Çorum, Balıkesir, Konya ve Karaman'a gittiklerini aktaran Aydın, "Özellikle

 • Bakan Kurum: Sıfır Atık Projesiyle yıllık 20 milyar lira tasarruf edeceğiz

  October 11, 2019

  Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Davutpaşa Kampüsü Kongre Merkezi'nde düzenlenen "İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi"nin açılışında konuştu.

  Üç gün önce başlayan Barış Pınarı Harekatı'nın başarıya devam ettiğini belirten Kurum, şehitlere rahmet, yaralılara da şifa dileğinde bulundu.

  Bakan Kurum, "Sıfır Atık Projesi"nin Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatıldığını hatırlatarak, projenin Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük çevre hareketi olduğunu ve çok kısa sürede ülke çapında büyük aşamalar kaydettiğini söyledi.

  Bir yönetmelik yayınladıklarını hatırlatan Kurum, "Bu çerçevede 2023 yılına kadar tüm yerel yönetimlerimiz 'Sıfır Atık' uygulamasını şehirlerinde hayata geçirecekler ve bu anlamda da yapılması gereken projeleri yapacaklar.

 • Tariş İncir Birliği kuru inciri 16 liradan alacak

  October 11, 2019

  TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ile Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan arasında kuru incir alımına ilişkin protokol imzalandı.

  Güldal, Germencik Tariş İncir İşletme Müdürlüğü'ndeki imza töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirmesi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla, kuru incirde ilk kez müdahale alımı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

  Bu yıl özellikle ihraç kalemi olan ürünlerde görev aldıklarına işaret eden Güldal, incir fiyatlarının üretici aleyhinde seyretmesinden dolayı TMO'nun incir alması konusunda kendilerine talep geldiğini, bu kapsamda Tariş ile iş birliği protokolü imzaladıklarını bildirdi.

  Yapacakları alımlarda Tariş'in imkanlarını, fiziki mekanlarını, eksperlik hizmetlerini kullanacaklarını, kendilerinin de kaynak sağlayarak süreci yürüteceklerini belirten Güldal, alım fiyatının referans

 • Son dakika: Bakan Albayraktan cari denge açıklaması

  October 11, 2019

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

  "Cari dengedeki başarılı performansımız sürüyor. Temmuz’daki rekordan sonra, yeni bir rekorla Ağustos’ta yıllık 5,1 milyar dolar cari fazla verdik.

  İhracat ve katma değerli üretim öncelikli politikalarla kazanımlarımızı koruyacak, kaynaklarımızın ülkemizde kalmasını sağlayacağız."

  Cari denge 2.6 milyar dolar fazla verdi
 • Son dakika: Cari denge 2.6 milyar dolar fazla verdi

  October 11, 2019

  Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın Ağustos ayına göre 554 milyon ABD doları artarak 2 milyar 604 milyon ABD doları oldu. Foreks'in anketinde beklenti verinin 2,75 milyar dolar olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, on iki aylık cari işlemler fazlası 5.097 milyon ABD dolarına yükseldi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  "Bu gelişmede, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 848 milyon ABD doları artarak 5.216 milyon ABD dolarına ve ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişlerin 73 milyon ABD doları artarak 100 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

  Altın ve enerji hariç cari işlemler fazlası ise, bir önceki yılın Ağustos ayına göre 1.083 milyon ABD doları artarak

 • Dünyada biliniyor! O ilde yapıyorlar...

  October 11, 2019 Zonguldak'ın dünyaca ünlü Devrek bastonu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
 • Borsa günün ilk yarısında yükseldi

  October 11, 2019

  Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 224,12 puan artarken, toplam işlem hacmi 3,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,19, holding endeksi yüzde 0,24 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,20 ile taş,toprak en çok gerileyen ise yüzde 0,91 ile ticaret oldu.

  Türkiye'nin cari işlemler fazlasının ağustosta 2 milyar 604 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesinin ardından 99.385,20 puanı gören BIST 100 endeksi, 99.000 puanın hemen üzerinde dengelendi.

  Analistler, ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakereleri ve Suriye sınırındaki gelişmelerin yatırımcıların odağında yer aldığını belirterek, öğleden sonra yurt dışında ABD'de

 • Cari fazlada tarihi zirve görüldü

  October 11, 2019

  Ülke ekonomisinin yüksek büyüme sergilediği 2010 ve 2011 yıllarında yıllıklandırılmış cari açık kademeli olarak artarak Ekim 2011'de 76,1 milyar dolarla tarihi zirvesine çıkmıştı. Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ve ülke ekonomisindeki büyümenin tekrar tarihi ortalamalara çekilmesiyle yıllıklandırılmış cari açık Kasım 2012'de 50 milyar doların altına geriledi.

  Yıllıklandırılmış cari açık geçen yılın mayıs döneminde 57,9 milyar dolara kadar yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Eylül 2018'de kamuoyuna açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) sonrasında başlayan ekonomideki "yeniden dengelenme süreci"yle beraber cari açıkta gerileme etkisini gösterdi.

  Bu kapsamda alınan tedbirlerle dış ticaret açığında daralma görülürken, ihracatın ithalatı karşılama oranında da artış yaşandı. Yıllıklandırılmış cari açık

 • ‘Ev’de düşük faizli kampanya heyecanı

  October 11, 2019

  Bankaların konut kredisi faiz indirimleri, ev sahibi olmak isteyenler için fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bir süre önce özel bankalarda yüzde 1.15 seviyesine kadar inen konut kredisi faiz oranında bir indirim daha yaşandı. Kuveyt Türk önceki gün konut finansman oranlarını yenileyerek yüzde 1.11 seviyesine çekti. Bu sayede, eylül ayından itibaren önemli bir artış trendi yakalayan konut satışlarının artarak devam etmesi, tüketicilerin farklı bankaların seçeneklerinden yararlanarak gayrimenkul alımına devam etmesi bekleniyor.

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi süreci ve piyasadaki olumlu gelişmeler, hızla bankaların konut kredisi faiz oranlarına yansımaya başlamış, ağustos ayında özel bankalarda en düşük yüzde 1.36 olan konut kredisi faizleri hızla düşüşe geçmişti.

Artist Name - Song Title

Arama sonuç vermedi!

DOWNLOAD STARTED!

%d blogcu bunu beğendi: